Zazimování zahrady

Rate this post
Na rozdíl od naší zahrady, se my nemůžeme uložit k zimnímu spánku, udělat si zásoby stejně jako zvířata a usnout na celou zimu, i když bychom si to mnohdy sami toužebně přáli. Naše zahrada nás bude před zimou potřebovat, abychom jí pomohli zajistit potřebné podmínky k jejímu bezproblémovému přezimování.

 
zazimovani zahrady 1Rostliny je třeba připravit na zimu i v tom případě, že se například podle nejrůznějších předpovědí nepředpokládá příliš krutá zima. Pokud by je útok živlů, jako jsou silný vítr, třeskutý mráz či velké množství sněhu zastihlo nepřipravené, nemusely by se dočkat příští sezóny bez ujmy na zdraví.
Hnojiva a zálivka
V žádném případě rostliny před zimou nepřihnojujeme dusíkatými hnojivy, která podporují růst rostlin. Vhodnějším typem hnojiv jsou hnojiva draslíková, která naopak podporují vyzrávání rostlinných pletiv. Zcela neopomenutelným faktorem kvalitní přípravy rostlina na zimu je vydatná podzimní zálivka. Rostliny stálezelené, které si ponechávají listy i přes zimu, své vegetační období s nastávající zimou neukončují. Vyžadují tedy trvalý přísun vody. Ovšem vydatná zálivka neplatí u všech typů rostlin, je třeba se jí vyhnout u skalniček a některých typů trav, kterým vyhovuje mnohem více přezimování v suchém prostředí.
DvouletkyWinter patio and garden
Pro přezimující dvouletky je dobrá přikrývka z chvojí. Přežití těchto rostlin nejčastěji závisí na výkyvech počasí v průběhu zimy. Některé druhy jsou bohužel natolik choulostivé, že v průběhu zimy vymrzají, například pomněnky, proto je lepší, když je na zimu uložíme do pařeniště a na záhon je vysadíme až na jaře.  Aby nepromrzal kořenový systém dvouletek vysazených v nádobách, je nutné tyto rostliny obalit včetně květináčů. Neosázené záhony letniček na podzim zryjeme a ponecháváme je přes celou zimu v hluboké brázdě.
Trvalky 
Vysoké okrasné trávy, jako jsou ozdobnice čínská anebo proso chráníme před zimní vlhkostí svázáním jejich nadzemních částí. Trávy před zimou nikdy nestříháme, tím zabráníme usazování rosy, deště i sněhu uvnitř jejich stébel, která by jinak vyhnívala a následně způsobila úhyn celé rostliny. Pampovou trávu navíc ještě přikryjeme fólií.  Ke stínomilným trvalkám ještě přihrneme listí. Mělce kořenící trvalky, jako jsou kupříkladu kopretiny, hvězdnice, lupiny či zavinutky, na zimu přikrýváme vrstvou rašeliny případně kompostu.  Tuto vrstvu je však nutné na jaře včas rozhrnout.
Dřeviny
Dříve, než spadne první sníh, bychom měli zabezpečit dřeviny proti rozlamování větví sněhem. Tuto pomoc budou potřebovat zvláště dřeviny homolovitého nebo sloupovitého růstu. K nim patří tuje, jalovce, cypřišky. Před zimou je tedy dostatečně svážeme.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz