Zazimovali jste správně bolivijské begónie?

Rate this post

Někteří pěstitelé begóniím právě neholdují. Nepěstují je, protože jim jejich pěstování připadá dosti pracné. Begónie nemohou být celoročně venku, jako jiné květiny, je třeba o ně více pečovat a zazimovat je. Milovníci begónií však na tyto rostliny nedají dopustit. Mají za to, že takovou krásu a podívanou, jakou nám každoročně předvádějí, nám žádné jiné květiny neposkytnou.

Jak se liší bolivijské begónie od ostatních druhů?

Specifickou skupinou mezi begóniemi jsou begónie bolivijské. V bolivijských begóniích vidí pravou krásu každý pěstitel hlíznatých rostlin. Navíc tento druh můžeme bez obav pěstovat na slunných místech. Begonia boliviensis (bolivijské begónie) se právě v tomto od klasických begónií odlišují. Ačkoli jsou květy na bolivijských begóniích drobnější, jejich množství je tak velké, že budete až překvapeni. Rostou převisle a jejich zazimování můžete provést dvěma odlišnými způsoby.

Způsob zazimování č. 1  

Hlízy bolivijských begónií jsou ve srovnání s hlízami klasických begónií mnohem drobnější.  Jejich uskladnění tak pro vás bude možná snazší. První způsob jejich uskladnění je rychlejší.  Jednoduše rostliny ostříháte a ponecháte je v truhlíku, který přes zimu nebudete zalévat. Celý truhlík pak uložíte třeba do bezmrazého sklepa. Pokud sklep nemáte, mohou zůstat hlízy v truhlíku třeba na balkoně, ale je nutné je důkladně zabalit, aby nezmrzly. Tento způsob je rychlý, avšak mohou při něm nastat jisté problémy. Ty spočívají v možnosti šíření chorob a škůdců. Takto uskladněné hlízy mohou napadnout přes zimu drátovci anebo choroba zvaná hniloba srdéčka. Hlízy se dají uložit také do plastové nádoby v suché rašelině. Nádobu je následně nutné zabalit například netkanou textilií, pytlovinou nebo bublinkovou fólií.

Způsob přezimování č. 2  

Tato varianta zazimování dá sice trochu víc práce, ale nehrozí u ní napadení hlíz škůdci nebo nemocemi. Hlízy begónií vybereme z nádoby, v níž jsme rostliny pěstovali. Hlízy dobře očistíme a zabalíme do papíru. Takto máme hlízy připravené k uložení. Jako úložiště na zimu je pro ně nejvhodnější bezmrazý sklep. Ukládáme pochopitelně jen stoprocentně zdravé hlízy.

Co dělat, nemáme-li vhodný sklep

Problém nastává, nemáme-li pro zazimování begónií vhodný sklep, ani žádný jiný dobře chráněný prostor. V teple se přes zimu nedají hlízy begónií uschovávat. Je tu ale možnost požádat někoho, kdo vám hlízy begónií uschová ve svém sklepě. Pokud se ale smíříte s tím, že si na příští sezónu pořídíte nové hlízy, nemusíte si se zazimováním dělat žádné problémy.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com