Zazimovali jste správně bolivijské begónie?

Někteří pěstitelé begóniím právě neholdují. Nepěstují je, protože jim jejich pěstování připadá dosti pracné. Begónie nemohou být celoročně venku, jako jiné květiny, je třeba o ně více pečovat a zazimovat je. Milovníci begónií však na tyto rostliny nedají dopustit. Mají za to, že takovou krásu a podívanou, jakou nám každoročně předvádějí, nám žádné jiné květiny neposkytnou.

Jak se liší bolivijské begónie od ostatních druhů?

Specifickou skupinou mezi begóniemi jsou begónie bolivijské. V bolivijských begóniích vidí pravou krásu každý pěstitel hlíznatých rostlin. Navíc tento druh můžeme bez obav pěstovat na slunných místech. Begonia boliviensis (bolivijské begónie) se právě v tomto od klasických begónií odlišují. Ačkoli jsou květy na bolivijských begóniích drobnější, jejich množství je tak velké, že budete až překvapeni. Rostou převisle a jejich zazimování můžete provést dvěma odlišnými způsoby.

Způsob zazimování č. 1  

Hlízy bolivijských begónií jsou ve srovnání s hlízami klasických begónií mnohem drobnější.  Jejich uskladnění tak pro vás bude možná snazší. První způsob jejich uskladnění je rychlejší.  Jednoduše rostliny ostříháte a ponecháte je v truhlíku, který přes zimu nebudete zalévat. Celý truhlík pak uložíte třeba do bezmrazého sklepa. Pokud sklep nemáte, mohou zůstat hlízy v truhlíku třeba na balkoně, ale je nutné je důkladně zabalit, aby nezmrzly. Tento způsob je rychlý, avšak mohou při něm nastat jisté problémy. Ty spočívají v možnosti šíření chorob a škůdců. Takto uskladněné hlízy mohou napadnout přes zimu drátovci anebo choroba zvaná hniloba srdéčka. Hlízy se dají uložit také do plastové nádoby v suché rašelině. Nádobu je následně nutné zabalit například netkanou textilií, pytlovinou nebo bublinkovou fólií.

Způsob přezimování č. 2  

Tato varianta zazimování dá sice trochu víc práce, ale nehrozí u ní napadení hlíz škůdci nebo nemocemi. Hlízy begónií vybereme z nádoby, v níž jsme rostliny pěstovali. Hlízy dobře očistíme a zabalíme do papíru. Takto máme hlízy připravené k uložení. Jako úložiště na zimu je pro ně nejvhodnější bezmrazý sklep. Ukládáme pochopitelně jen stoprocentně zdravé hlízy.

Co dělat, nemáme-li vhodný sklep

Problém nastává, nemáme-li pro zazimování begónií vhodný sklep, ani žádný jiný dobře chráněný prostor. V teple se přes zimu nedají hlízy begónií uschovávat. Je tu ale možnost požádat někoho, kdo vám hlízy begónií uschová ve svém sklepě. Pokud se ale smíříte s tím, že si na příští sezónu pořídíte nové hlízy, nemusíte si se zazimováním dělat žádné problémy.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

599 total views, 3 views today