Zatočte se zahradními škůdci ekologicky

Rate this post

S narůstající vegetací na našich zahradách, balkonech a ve sklenících přibývá i škůdci, kteří se chtějí na našich rostlinách přiživit. Na trhu je spousta přípravků, které lze zakoupit a s větší či menší šancí na úspěch proti škůdcům použít. Měli bychom je ale vybírat s ohledem na to, abychom se vyhnuli umělým chemikáliím a zaměřili se více na ekologické přípravky, které umějí být stejně účinné.

Zatocte se zahradnimi skudci ekologicky 2

Účinné látky přírodního původu

Zvolíme-li spolehlivé přípravky na přírodní bázi, nemusíme se obávat ani o zdraví své nebo zdraví svých dětí, ale ani o naše domácí mazlíčky. Účinné látky přírodního původu, které jsou v těchto přípravcích obsažené, nebrání tomu, aby se po aplikaci na škůdcem zasažených plochách, mohli volně pochybovat lidé i zvířata. Tyto přípravky lze průběžně používat a přitom zároveň sklízet úrodu. Ekologické přípravky jsou vyráběny výhradně z potravinářských surovin, není tedy nutné hlídat ochrannou lhůtu.

Lepové desky

Proti mšicím molicím a dalším škůdcům dobře fungují mechanické návnady a pasti, například lepové desky. Žluté, modré anebo bílé lepové desky na sebe nejen barvou, ale i lepem lákají škůdce, jejichž populační hustotu se tak daří vydatně snižovat. Lepové desky slouží k ochraně rostlin ve sklenících, v interiérech na záhonech, ale i na stromech. Lepové desky jsou vyráběny v různé barvě proto, aby přilákaly různé druhy škůdců. Na bílé lepové desky se s úspěchem chytají bejlomorky, pilatky a píďalky, na modré se nechají nalákat hlavně třásněnky vyskytující se často na pokojových rostlinách. Žluté lepové desky mají za úkol nachytat na sebe dřepčíky, smutnice, molice, mšice, vrtalky a vrtuli třešňovou. Zejména proti létajícím škůdcům jsou lepové desky velmi účinné. Proti mravencům, kteří si přenášejí do korun stromů larvy mšic pro krmení, se vyplatí použít lepové pásy a jimi omotat kmen stromu tak, aby se zabránilo dalšímu postupu mravenců vzhůru. Máte-li na zahradě stromy s rozložitou korunou, nebo stromky mladé, případně keře napadené škůdci, vyzkoušejte na jejich ochranu proti škůdcům nejedovaté speciální lepidlo.

Zatocte se zahradnimi skudci ekologicky 1

Proti mravencům

Na mravence jsou v poslední době využívány hojně takzvané mravenčí bufety a domečky. Domečky a bufety se dají umístit kdekoli, ať už v domě, nebo ve skleníku nebo na terase, nebo i v záhonech, přímo mezi plodící zeleninou. Naplní se speciálním roztokem, který mravenci pozřou. Účinek je bleskový. Sypké směsi se rozpouštějí ve vodě a aplikují se přímo na mravenčí cestičky, na trávník, nebo na dlážděné plochy anebo se s nimi může přímo zalít mravenčí hnízdo.

Na slimáky

Granulované návnady jsou ekologickou zbraní proti všem slimákům a plžům. V granulích je účinnou látkou fosforečnan železitý, jenž se také vyskytuje ve volné přírodě. Jakmile slimáci granule pozřou, začnou v nich bobtnat a slimáci se s tímto obsahem v těle stáhnou zpět do svých úkrytů, kde uhynou. Výhodou je, že granule účinkují i za vlhkého nebo přímo deštivého počasí, kdy slimákům ještě více voní a stávají se pro ně atraktivnější.

Ekologických přípravků proti nevítaným škůdcům doma i na zahradě existuje poměrně velké množství, není tedy třeba obracet se na nezdravou chemickou likvidaci.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com