Zařizujeme kuchyň

Rate this post

glass vase on the modern kitchen Po dlouhém snění jste se stali hrdým majitelem bytečku, či domečku? Pak tedy určitě první, co musíte vyřešit, je jakou si pořídíte kuchyň. A co si budeme povídat, základem je kuchyňská linka…
Uspořádání kuchyně lze v zásadě rozdělit do několika schémat. Schémata definující uspořádání kuchyně vycházejí z obvyklého uspořádání interiérů. Je tak velmi pravděpodobné, že vaše kuchyň některému schématu bude odpovídat. Samozřejmě za předpokladu, že neplánujete svou kuchyň zařídit v nějakých opravdu atypických prostorech s množstvím velkých zákoutí nebo nepravými úhly apod.

  • Lineární (jednostěnná kuchyň) kuchyň
  • Souběžná – dvouřadá kuchyň
  • Kuchyň ve tvaru L
  • Kuchyň ve tvaru U
  • Kuchyň se středovým ostrůvkem

Lineární (jednostěnná kuchyň) kuchyň
Jak napovídá název, jedná se o jednoduché jednořadé uspořádání. Lineární kuchyň se hodí pro úzké dlouhé místnosti, kam se jiné uspořádání nevejde, tedy lineární uspořádání využijeme hlavně u malých kuchyněk. Je dobré když stěna kuchyně, kde bude hlavní pracovní deska, nemá okna nebo dveře. Minimální šířka lineární kuchyně by měla být alespoň 1,8 metru. Pracovní zóny v lineární kuchyni musí být uspořádány vedle sebe, platí ovšem, že mycí zóny by měla být uprostřed.
Souběžná – dvouřadá kuchyň
Máme-li dostatek prostoru, je dvouřadá kuchyň jedním z nejlepších možných řešení. Často stačí se jen otočit a máte před sebou to, co zrovna potřebujete – dřez, sporák, ledničku. Jen se ujistěte, že v pracovním prostoru mezi dvěma pracovními deskami není potřeba zařídit průchod. V pracovním prostoru kuchyně by pak mohlo docházet ke kolizím s jinými pocházejícími osobami. Minimální šířka pro dvouřadou kuchyň je 250 cm.
Kuchyň ve tvaru L
Uspořádání kuchyně ve tvaru „L“ je dobrou volbou, máte-li v plánu do kuchyně umístit ještě stůl, který se snadněji vejde do protilehlého rohu kuchyně. L uspořádání také minimalizuje problémy s nadměrným provozem v pracovní části kuchyně.
Kuchyň ve tvaru U
Uspořádání kuchyně ve tvaru „U“ už nám dává šanci vytvořit opravdu luxusní kuchyň. V takové kuchyni bude vždy všechno po ruce, kuchyňská práce vám tak půjde příjemně od ruky. Jednu stěnu písmene „U“ je možné využívat i jako servírovací plochu.
Kuchyň se středovým ostrůvkem
Taková kuchyň už bude působit opravdu impozantně. Jedná se vlastně o kuchyň ve tvaru „U“ doplněnou o středový ostrůvek. Tento ostrůvek můře některou pracovní zónu pracovního trojúhelníku a pak si můžeme být jisti, že máme nejlepší kuchyň, jakou je možné pořídit.

Ostrůvek v kuchyni? Určitě anokitchen table with dishes

Ostrůvek v kuchyni je řešením, které si v tuzemských domácnostech získalo oblibu především v posledním desetiletí. Vyžaduje dostatek prostoru, aby výsledek nepůsobil překombinovaným dojmem a udržela se v místnosti vzdušnost a volné místo, tolik nezbytné pro vaření a další práce, které v těchto prostorách zpravidla probíhají.
Hlavním požadavkem na ostrůvek je jistě jeho funkčnost a praktičnost. Dosáhnout optimálního rozvržení takto pojaté kuchyně není snadné, vždy se proto vyplatí využít služeb odborníků, nebo si před realizací minimálně vyzkoušet své záměry ve speciálních počítačových programech, které umožňují 3D vizualizace obydlí a zamýšlených změn.
Plocha, kterou ostrůvek v kuchyni vytvoří, může sloužit jako rozšíření pracovního či odkládacího prostoru, často se však volí jako centrum vaření nebo mytí, kdy je zde umístěna varná deska, či dřez. Ostrůvek může sloužit i k posezení. V takovém případě se k němu přidají barové židle.
Bude-li sloužit jako varné centrum, je třeba počítat i s instalací digestoře. Ta by určitě měla být i designově povedená, protože bude viděna ze všech stran. U ostrůvku, v něm bude umístěno mycí centrum, je nutné dořešit přívody vody a systém odpadu. Obvykle se lidé přiklánějí ke kombinování popisovaných účelů využití, a tak se, pokud to rozměry ostrůvku dovolí, stává plochou pro vaření i konzumaci.

Hodí se do prostorné kuchyně

Z výše uvedených informací jasně vyplývá, že toto řešení není příliš vhodné pro klasické panelákové kuchyně, kterým bývá vyhrazen poměrně malý prostor. V ideálním případě je ostrůvek od dalšího zařízení či stěn vzdálen alespoň 90 cm, i když komfortnější je 120 cm. I tak ale nemusí majitelé nevelkých kuchyní zoufat, menší varianty, které jsou spíše barem, mohou ozvláštnit i jejich místnost.
Ostrůvek v kuchyni je mnohými velice oblíbený prvek, protože umožňuje uspořádat tuto nezbytnou místnost méně obvykle než je zvykem, avšak o to originálněji. Na ostrůvku mohou být umístěny malé domácí spotřebiče, které jinak zbytečně zabírají místo na kuchyňské lince.

Materiál a barvy hrají u kuchyňské linky prim

Hlavním poznávacím znamením trendy kuchyňské linky je použitý materiál a barva povrchu. V otázce materiálu se fantazii meze rozhodně nekladou. Není nic neobvyklého, když má moderní kuchyňská linka desku z betonu nebo je celá vyrobena z exotických dřevin. Mnohdy také výrobci přistupují k nápaditým kombinacím použitých materiálů, kdy může výsledná kuchyňská linka obsahovat kovové, dřevěné, plastové, skleněné, betonové či kamenné prvky s různou povrchovou úpravou.
O slovo se také u aktuální kuchyňské linky hlásí barvy. Není nic výjimečného, když je moderní kuchyňská linka sytého odstínu, který byste si dříve v kuchyni ani nepředstavili. Nabídka barevných variant je tak téměř neomezená. Od žluté kuchyňské linky, přes oranžové, fialové a zelené odstíny až k černé barvě, pro kterou se mnozí rozhodují z důvodů vysoké míry kombinovatelnosti s doplňky.

Mozaika do kuchyně? Originálním prvek

Důležitým rozhodnutím je i obklad, který v kuchyni zvolíte. Moderním  řešením je mozaika. Mozaika do kuchyně vytvoří z vaší kuchyně netradiční originál a může pomoci i s optickým zvětšením prostoru. Je to velmi oblíbené řešení pro oživení každé kuchyně. Můžeme ji použít například jako součást kuchyňské linky místo tradičních dlaždic, ale také jako designový prvek, např. pro lemování nábytku či vylepšení vzhledu zásuvek a vypínačů. Mozaika do kuchyně vyrobená na míru profesionály bude jistě luxusním prvkem vašeho bytu a ušetří vám spoustu času, neboť se dodává již poskládaná do požadovaného tvaru, ale můžete si ji vyrobit i sami přesně podle vašich představ. Je vhodná na jakýkoliv povrch, na který se lepí i běžné obklady.

Skleněná mozaika

Ideálním řešením do menších prostor je skleněná mozaika vyrobená z křišťálového skla. Aby se prostor opticky zvětšil nejen odlesky od mozaiky, je dobré do „skládačky“ použít menší dílky, větší kusy naopak opticky zmenšují. Skleněná mozaika existuje v mnoha barevných i tvarových provedeních.

Keramická mozaika

Jedná se o tradiční materiál, jehož hlavní předností je nenapodobitelný tvar každého kousku, díky čemuž bude keramická mozaika nezaměnitelným originálem. Jako i u ostatních druhů mozaiky, i u tohoto existuje možnost vytváření obrazců i pravidelných tvarů. Plocha mozaiky působí po vyspárování velmi krásně a plasticky.

Mozaika z kamene

Kamenná mozaika do kuchyně se vyrábí z přírodního kamene, nejčastěji mramoru nebo travertinu, který je ručně opracován a vkládán do předem připravených forem. Svým vzhledem se však nehodí do každé kuchyně, je využívána spíše ve veřejných prostorách a v exteriérech.
Foto: SAMphoto.cz, zdroj: mujdum.cz, chytre-bydleni.cz