Základní a speciální druhy skel

Rate this post

Sklo má v každém interiéru svou funkci, a tak tvoří jeho nedílnou součást. Rozeznáváme jak několik druhů klasických skel, tak skla speciální. Pro lepší orientaci v problematice skla si pojďme připomenout, jak který druh vzniká a kde se využívá.

Float sklo

Výraz označuje ploché sklo a zároveň i jeho způsob výroby. Jedná se o základní typ skla, od kterého se odvozují takřka všechny výrobky zhotovované z plochého skla.

Tvrzené – kalené sklo

Zahřátím na 620–680°C a následným rychlým ochlazením skla se zvýší jeho odolnost vůči nárazu a rychlým změnám teplot. Pokud dojde k rozbití takového skla, rozpadne se na neostré malé kousky. Využívá se jako zádový obklad kuchyňské pracovní linky, nejčastěji za varnou desku. Jakmile je vytvrzeno, nelze do něj vrtat díry, ani do něj řezat.

Polotvrzené sklo

Toto sklo není považováno za bezpečnostní, je však tepelně opracované, zpevněné pro vyšší odolnost proti tepelným a mechanickým šokům. Po zahřátí nad teplotu 600°C se sklo postupně ochlazuje. Pokud dojde k rozbití, roztříští se na velké kusy.

Lepené sklo

Lepené sklo se skládá ze dvou i více tabulí skla spojených silně elastickou fólií. Ta může být čirá, ale i matná, barevná anebo zvukově izolující, případně s různými motivy. Lepená skla nacházejí uplatnění Jako schodišťové stupně nebo jako pochozí podlahy.

Smaltované sklo

Z jedné strany je sklo opatřeno kompaktní smaltovanou vrstvou. Podkladové sklo může být jak čiré, tak zbarvené, reflexní nebo ornamentní.

Antireflexní sklo

Jedná se o nelesknoucí se čiré sklo, které má povrchové opracování. Chceme-li vidět zarámovaný obrázek za ochranným sklem, využijeme tento druh skla.

Matované sklo

Jedná se o bílé sklo s mléčným lakem. Svou strukturou, opracováním, způsobem montáže zajišťuje pronikání světla nikoli celého obrazu. Působí jako intimní ochrana prostoru.

Vzorované sklo 

Toto průsvitné dekorativní sklo má jednu ze stran strukturovanou vzorem vytvářeným protažením pásku žhavého skla mezi dvěma válci z kovu. Úroveň průsvitnosti skla je závislá na druhu motivu.

Lakované sklo

Float sklo opatřené na jedné straně vrstvou laku nazýváme lakované sklo. Rozlišujeme tři druhy: 1. sklo lakované kompaktní = Lacobel, 2. lakované průsvitné sklo = Lacomat, 3. sklo se saténovou povrchovou úpravou = Matelac.

Ze speciálních druhů skla vyberme alespoň některé případy: grafosklo, drátosklo, vitráže, nepravé vitráže, fusing, zrcadla, vitrabloky, luxfery a skleněné tvárnice.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com