Zajímavé tipy na ukládání palivového dříví

Rate this post

Topíte palivovým dřívím? Nebo milujete oheň plápolající v krbu a atmosféru, kterou tenhle způsob přitápění dokáže doma vytvořit? Či jste snad šťastnými majiteli lesa, kde získáváte své vlastní palivové dříví? Pak vás jistě bude zajímat, jak se dá dříví na topení skladovat v exteriéru zajímavým a na pohled efektním způsobem. Máme pro vás hned několik inspirativních nápadů.

drevo1

 

Foto: woodlanddirect.com

Zkušení vlastníci topidel na dřevo moc dobře vědí, že čerstvě vytěžené dřevo nepatří ani do kamen ani do krbu, ale musí se nejdříve pěkně vysušit. Ale kam naskládat tak velký objem dřeva, které nelze momentálně použít na topení, ale čeká ho ještě dlouhý proces sušení v dobře větratelném prostředí?
drevo2

 

Foto: nn7.biz

K sušení dřeva je vhodný otevřený přístřešek, rozhodně ne garáž, sklep nebo zahraní domek. Dřevo potřebuje, aby kolem něj proudil vzduch. Ve sklepě byste docílili jedině toho, že vlhkost ze dřeva do sebe nasaje dům. Stojí-li otevřený přístřešek na návětrné stěně domu, kam občas zasvitne i slunce, je to ideální řešení. Jako třeba v případě těchto pláství na dřevo.

 

drevo3

 

Foto: greensector.ru

U původních chalup bývaly často typické dřevníky, kam se dřevo určené k otopu ukládalo. Bývaly vystavěné z kamene a měly vybourané průduchy. Nejnižší vrstva polen by měla být uložená ideálně ve výšce 20 cm nad povrchem země. Dobré je mít už polena naštípaná a uložená kůrou dolů. Tak nejlépe vysychají.
drevo4

 

Foto: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Dřevo nepřekrývejte igelitovými plachtami, sráží se pod nimi vypařovaná voda. Naštípané dřevo bývá obvykle vyschlé po dvou letech sušení ve venkovních prostorách. Dřevo z jehličnanů sice uvolňuje hodně tepelné energie, neboť je plné pryskyřice, ale zároveň hoří velmi rychle a má nižší výhřevnost. Pamatujte na to, až budete vybírat dřevo na topení.

drevo5

Foto: unearthed.net.au

Víte, jaká jsou rizika spojená s topením nedostatečně vyschlým dřevem? Kromě toho, že vám možná v kamnech ani nechytne, jeho vlhkost bude mít zásadní vliv na jeho výhřevnost. Velká část tepla vznikajícího topením musí být využita na odpaření vody. Navlhlé dřevo tvoří dým, a to ve velkém objemu, vytváří také dehet a má nízkou produkci plamenů. Dehtem se zanáší spalinové cesty i komín a zároveň se jím také znečišťuje žáruvzdorné sklo. A logicky pak pokulhává i účinnost dehtem zanesených kamen.
drevo6

Foto: topdreamer.com

Pěkné trojúhelníkové pyramidy jsou pevnými a praktickými úkryty pro palivové dříví před deštěm a nepřízní počasí. Takovéto praktické konstrukce vám na dvorku či zahradě vydrží dlouhou řádku let.
drevo7

Foto: ms-metall.de

Takovýto typ rámu na uskladnění palivového dříví pro vysoušení si můžete buďto objednat na internetu anebo si jej třeba vyrobit sami. Jako základ se dá využít například stará skříň, nebo nevyužitá knihovna.
drevo8

Foto: homestead-and-survival.com

 

drevo9

Foto: somela.fi

Dřevo nasekané a naštípané na menší polena se nejen dobře vkládá do krbu i jakéhokoli jiného topeniště, ale také výrazně rychle ji schne. Nejvíc vody je v dřevě zadržováno hned pod kůrou. Dubové dřevo je třeba pro dokonalé vyschnutí skladovat déle, než dřevo smrkové.
drevo10

Foto: oddee.com

Kdo jednou vyzkoušel a zažil na vlastní kůži ten rozdíl, kdy se v kamnech zatopí dřevem a kdy plynem, nejraději by už plynem nikdy netopil. Pokud je ale pro vás a váš dům dřevo jako palivový materiál těžce dostupné, budete si jej muset objednat od některé z pil nebo firem, které palivové dříví rozváží. A když si uděláte pořádnou zásobu, vydržíte s ní topit celou zimu.
drevo11

Foto: zenoproducts.nl

A jakým způsobem ověřit, že je vaše dlouho sušené dříví připraveno na vhození do kotle nebo do krbu? Velice jednoduše! Postačí dát jedno poleno do igelitového sáčku, uzavřít ho a počkat do druhého dne. Je-li igelit zevnitř následující den orosený, dřevo ještě není na topení vhodné, musí se dále sušit.

 

Text: Zuzana Bohdalová