Zahrada v lednu

Rate this post
Leden jako nejchladnější měsíc v roce nepřináší mnoho možností pro práci na zahradě, někdy je však nutné na zahradu zajít a zkontrolovat nejen dřeviny ohýbající se pod tíhou sněhu anebo námrazy, ale také dodat vláhu stálezeleným dřevinám, případně dosypat stravu pro přezimující ptactvo do krmítka.


zahrada v lednu  3Bezmrazé dny
Ačkoli je leden nejchladnějším měsícem v roce, vyskytují se v něm i dny, kdy teplota vystoupá vysoko nad nulu. Letošní leden je toho příkladem. A právě toto jsou dny, kdy je ideální zajít na zahradu a doplnit stálezeleným rostlinám, jimž trvá vegetační sezóna po celý rok, vláhu, která by jim mohla chybět. Nedostatek vláhy se může projevit až v průběhu léta, kdy keře či stromy málo nasazují na květ, jejich listy jsou neduživé a rostliny nevypadají zdravě, to však už může být na doplnění vláhy pozdě. Jedná se hlavně o rododendrony, azalky, brsleny, buxusy nebo konifery. I v zimě je tedy na zahradě co dělat. Někdy je správné určení množství závlahy docela problematické. Pokud si však pořídíte měřič vlhkosti nebo sondu, vše se tím zjednoduší. Za bezmrazého počasí přes poledne větráme sklep.
Mokrý sníh a námrazazahrada v lednu    2
Ideální je průběh ledna, kdy nekolísají teploty a leden je přiměřeně chladný. Ne vždy však máme v lednu takové štěstí na vyrovnané počasí. Mokrý sníh a námraza mohou na našich zahradách napáchat velké škody. Proto je z větví setřásáme, aby nepůsobily na stromech škody a nelámaly jejich větve. Pro zahradu je ideální lehký prašan, který zajistí rostlinám pod ním ukrytým dostatek vzduchu a při tání pak závlahu. Svázáním je třeba dobře chránit zvláště sloupcovité druhy keřů a stromů. Zatímco suchý a lehký prašan udržuje pro rostliny mohutnou dobře uzavřenou izolační vrstvu vzduchu (vzhledem k obsahu 80 % vzduchu v prachovém sněhu), námraza a několikrát roztátý a posléze zase zamrzlý sníh může rostliny doslova dusit. V takových případech je dobré ledové krusty na rostlinách rozrušovat, aby mohly dýchat.
Co ještě v lednu udělat
Při střídání oblevy a mrazů je nutné v zahradě také kontrolovat vodní nádrže. Máme-li ve sklepě zazimované lekníny, nesmíme jim zapomenout doplňovat vodu a odstraňovat staré, zahnívající listy. Sešel-li sníh z trávníku, odstraníme z něj listí, čímž dáme prostor pro vykvetení nových sněženek a krokusů. Přerostlé živé ploty je ideální zmlazovat právě nyní. Po silnějším větru zkontrolujeme na zahradě stav ochranných přikrývek na rostlinách, zvláště na rododendronech a na skalničkách. Za bezmrazých dnů a při suchém počasí lze již během ledna rozhazovat na trávníky prohozený kompost a kompostovou zeminu obohacovat ji o draslík a fosfor.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com