Vyvýšené záhony v zahradě vám ulehčí práci

Rate this post

V každé zahradě jsou vyvýšené záhony velmi praktické. Přinášejí mnoho výhod. Jestli takový záhon na své zahradě dosud nemáte, možná byste měli jeho zbudování zvážit.
Vyvysene zahony 2
Různé varianty vyvýšených záhonů
Vhodným materiálem pro budování vyvýšených záhonů jsou kromě dřeva i jiné suroviny, například kámen v úzkých gabionech, což jsou drátěné konstrukce plné kamení. Využít se dá i plech, betonové prefabrikáty anebo obruba vytvořená z e splétaných vrbových větví. Valná většina těchto materiálů vám navíc umožní v případě potřeby přemístění záhonu na jiné místo.
Vyvysene zahony 1
Výhody vyvýšených záhonů

  • Skvěle se na nich pracuje, při práci na vyvýšených záhonech nejsou tolik namáhána záda.
  • Je jedno, máme-li na pozemku nekvalitní zeminu, ve vyvýšeném záhonu je možnost namíchat zeminu přesně podle požadavků konkrétních rostlin, které zde hodláme pěstovat.
  • Vyvýšené záhony jsou vhodným místem pro kompostování. V okamžiku, kdy na nich kompost dozraje, stane se vhodným základem pod vrstvu zeminy.
  • Pevném ohraničení zeminy záhonem zaručí, že se zemina nikam nesesouvá.
  • Vyvýšený záhon poskytuje ochranu pěstované zelenině, brání okusováním domácími zvířaty a chrání zvláště před znečištěním psí močí či exkrementy.
  • Do vyvýšených záhonů na pevném podkladě se nedostanou krtci, hraboši atd. Díky vrstvení různých materiálů v záhoně zde dosahuje půda vyšších teplot, tudíž i pěstované plodiny zde dozrávají dříve.
  • Ve vyvýšeném záhonu zužitkujeme štěpku z ořezaných dřevin po průklestu provedeném v zahradě.

Vyvysene zahony  3
Jak na vyvýšený záhon
Pravděpodobně nejjednodušší je stavba vyvýšeného záhonu z dřevěných prken. Z nich vytvoříme nejprve větší bedýnku, která by neměla přesáhnout výšku 1,2 metry. Vyložíme ji fólií a vyplníme jednotlivými vrstvami. Začneme hrubým materiálem dřevitého původu, například větvemi, přidáme zbytky desek použitých na rám. Ty ale nesmějí být chemicky ošetřené. Poté následuje vrstva jemné dřevěné štěpky. Na ni vrstvíme čerstvý bylinný odpad ze zahrady, listí, hnůj atd., pak proložíme vrstvou kvalitního kompostu alespoň napůl uleželého. Na závěr využijeme uleželý kompost promíchaný s ornicí. Každá z vrstev materiálu má být vysoká cca 20 cm a závěrečná vrstva obsahující  ornici může být ještě vyšší.
Rostlinám vhodné pro pěstování
Vyvýšený záhon zbudovaný na podzim anebo v zimě, osázíme až na jaře. V prvním roce, kdy dává rostlinám velké množství živin, je nejvhodnější ho osázet například rajčaty, cuketami, zelím, pórem, neboť všechna tato zelenina je na živiny dosti náročná. V druhém roce budeme vysazovat plodiny mající nízkou nebo středně vysokou potřebou živin. K nim patří cibule, špenát a různé druhy salátů. Ve druhém roce už bývá organická náplň vyvýšených záhonů dosti sesedlá, proto je zapotřebí doplnit ji dostatečným množstvím zeminy. Celou náplně vyvýšeného záhonu je nutno vyměnit po pěti letech využívání.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com