Vysaďte si na jaře rostliny, které vám vyčistí krev

5 (100%) 1 vote[s]

S přicházejícím jarem stále častěji myslíme na to, že bychom měli svůj organismus více pročišťovat. Skvěle nám k tomu poslouží i bylinky, které si můžeme sami vypěstovat na své zahradě. Jedná se o rostliny často využívané v přírodní medicíně, které skvěle dokážou pročistit krev každého z nás.   

K čištění krve je možné využít mnohé byliny. Nejznámější z nich je pravděpodobně kopřiva, ale i petržel, brutnák, měsíček zahradní, lopuch nebo černý bez a černý rybíz mají v tomto směru zázračné účinky.

Brutnák k očistné kůře

Brutnák nejen, že léčí, ale i krásně vypadá. Na naší zahrádce se bude hezky vyjímat. Vnitřně se užívá při horečkách, zevně ve formě obkladů na vředy a rány a jako odvar se uplatní při očistné kůře s vynikajícím účinkem. Brutnák dokáže tlumit nepříjemné jevy při přechodu, příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu. Léčí i záněty střev, kloubů a dýchacích cest.

U brutnáku je třeba počítat s tím, že může narůst až do výšky půl metru. Je to teplomilná rostlina s půvabnými modrými květy. Právě ty obsahují v první fázi rozkvětu drogu, pro kterou brutnák pěstujeme. Doporučuje se neužívat brutnák dlouhodobě!   

Zábal z lopuchu nás zbaví nejen ekzémů   

Pročištění organismu, prohřátí, léčba kloubového revmatismu i léčba ekzémů je ideální formou zábalu z koncentrovaného odvaru kořene lopuchu. Pro zábal si připravíme prostěradlo, to celé namočíme do ještě teplého odvaru z kořene lopuchu a ideálně zábal necháme působit po celou noc. Minimálně by měla být délka zábalu alespoň jednu hodinu denně po dobu tří týdnů, přičemž jeden den v týdnu vždy zábal vynecháme. 

Lopuch na zahradě pěstovat nemusíme, objevuje se velmi často ve volné přírodě. Pokud ale objevíte lopuch i na své zahradě, rozhodně už budete vědět, že není nejmenší důvod pro to, abyste se ho zbavovali.

Bylinné směsi vhodné k pročištění organismu

Vyzkoušet můžeme i další byliny, které jsou skvělé pro čištění organismu. Ideální je například směs ze 20 g květu bezu černého, 20 g trnky, 40 g listu břízy a 20 g natě kopřivy. Směs, tedy její lžičku je nutné přelít šálkem vroucí vody a po dobu 5 minut nechat louhovat. Denně je pak třeba vypít 2 nebo 3 šálky takto připravené směsi.

Jako další varianta se nabízí směs ze 30 g kořene smetanky lékařské, kterou lze zaměnit s měsíčkem zahradním. Dále přidáme 40 g ostružiníkového a maliníkového listí a listů z černého rybízu. Na čaj o množství ¼ litru budeme potřebovat jednu lžičku směsi. Tu přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat 2 minuty. Vhodné je popíjet tento čaj vždy před jídlem, alespoň 3 x denně.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com  

147 total views, 1 views today