Vybíráme svítidla

Rate this post

Můžeme mít sebeluxusnější dům, ale bez kvalitního osvětlení to nebude ono. Správně zvolené osvětlení nejenže chrání zrak, ale i vytváří patřičnou atmosféru. A podle jakých kritérií vybrat správné osvětlení do jednotlivých místností? 
Nabídka svítidel je v současné době více než bohatá. Stačí se projít větším showroomem se svítidly a ocitneme se v koncích. Nebudeme zkrátka vědět, jaké svítidlo, do které místnosti vybrat. Alespoň trošku vám proto poradíme, jak na to.
Kritéria pro výběr svítidla
Na základě jakých kritérií máme svítidlo vybírat? V první řadě se nechte vést tím, pro jaké účely a kde jej budeme chtít používat. Jiné osbětlení zkrátka použijeme v koupelně, jiné v obýváku a v kuchyni. To zní logicky. Dalším kritériem jsou technické požadavky. Svítidlo musí splňovat určité technické parametry, které zaručí nejenom to, že nám bude dlouho svítit, ale třeba i to, abychom nevyhořeli, což platí například pro dřevostavby, do kterých je možno nainstalovat jen určitý druh svítidel, u kterých při styku se stropem nedochází k přehřívání. Tato svítidla jsou speciálně označena. Další technické parametry obsahují údaje týkající se: stupně krytí proti vodě a prachu, stupně odolnosti proti nárazu, materiálu těla svítidla, což by v ideálním případě měla být tlakově odlévaná hliníková slitina s patřičnou povrchovou úpravou, krytu optické části, který by měl být v podobě plochého či mírně vypouklého skla. Výběr svítidla by měl být ovlivněn i takzvanými ekologickými aspekty. Svítidlo by mělo minimalizovat spotřebu energie a vyrobeno by mělo být z ekologicky šetrného materiálu, který při jeho likvidaci nebude zatěžovat životní prostředí. Mezi tyto materiály patří hliník a sklo. Dalším aspektem, který by měl ovlivnit výběr svítidla, je jeho údržba, tedy především možnost snadno bez použití nářadí vyměnit výbojku.  A v neposlední řadě budeme svítidlo vybírat podle designu. Takové svítidlo, které se nám bude líbit.Jak vybrat osvětlení
Vybíráme osvětlení do kuchyně
Kuchyň, ve které se především vaří, by měla být osvětlená funkčně a účelně, s největším důrazem na kuchyňskou pracovní desku. Tu velmi dobře osvětluje svítidlo, které je přímo zabudované ve spodní poličce horní kuchyňské linky. Do samotného kuchyňského prostoru se dobře hodí lineární zářivky nebo lustr s průsvitným stínidlem kulového nebo deštníkového tvaru. Použitá zářivka by měla být kompatní, v ideálním případě chladnějšího odstínu bílé.
Jaké vybrat osvětlení pro obývací pokoj
U osvětlení takové místnosti, jakou je obývací pokoj, hraje hlavní roli atomosféra, kterou chceme osvětlením navodit. Pro tento účel se velmi hodí bodové osvětlení, které dokáže zdůraznit a vyzdvihnout jednotlivé části pokoje, popřípadě jeho detailu. Pohodovou domáckou atmosféru navozují i lampy, kterým mnozí dávají přednost před hlavním osvětlením v podobě lustru. Pro lokální přisvětlení se pak používají přenosné lampičky. A pokud obývací pokoj vybavit lustrem, zvolte žářivky teple bílého odstínu.
Chcete osvětlit dětský pokoj?
V dětském pokoji musí být dostatek světla předevím na psacím stole. Vybírejte svítidla s kompaktními zářivkami teple bílého odstínu. Na dětském pracovním stole by dále na opačné straně, než na které dítě píše, měla stát polohovatelná lampička, ze které ovšem nesmí vyčnívat zdroj světla. Použijte úspornou zářivku s teplotou nepřesahující 70 stupňů Celsia – teplota „obyčejné“  žárovky je několikanásobně vyšší.
Správné osvětlení do ložnice
Taková místnost, kterou je ložnice, vyžaduje osvětlení intimní s možností regulování množství stětla, ať již tzv. stmívačem  či odděleným vypínáním světla. Odborníci opět doporučují světlené zdroje s teple bílou barvou světla. Jiné to ovšem je, pokud si před spaním rádi čtete, pro tuto činnost musíte býv vybaveni dostatenčným množstvím světla. Pro tento účel se dobře hodí opět polohovatelné lampičky podobné těm použitým na psacím stole v dětském pokoji. Toaletní stolek by pak měl být vybaven bodovým světlem s kompaktní zářivkou.
Osvětlení do koupelny
V koupelně, ve které často přicházíme do styku s tekoucí vodou, při výběru svítidla platí zcela jiná kritéria. Na prvním místě je zde ochrana před elektrickým proudem. Proto zde svítidla umístěte co nejdále a nejvýše od vany a umývadla. Svítidla použitá v koupelně by rovněž měla disponovat dvojí izolací a krytím IP54 coby ochrana před stříkací vodou. Obecně se do koupelny hodí dva typy svítidel, jedno hlavní a jedno vedlejší, tedy jedno celkové a druhé například v podobě osvětlení zrcadla.
Osvětlení pro chodby a ostatní prostory
V chodbách jsou obecně nároky na intenzitu osvětlení mnohem nižší. Rozhodně by však neměla být podsvětlené, tedy nasvícená o poznání méně, než místnosti, do kterých vede. Důvodem jsou naše oči, které se pak v každé místnosti musí přizpůsobovat jiné intenzitě světla a tím se snadno unaví.
Jana Abelson Tržilová, foto: SAMphoto.cz
Zdroj: greenlighting.cz, coopclub.cz, dtest.cz, Judr Ida Rozová, Občanské sdružení spotřebitelů TEST