Vybíráme jehličnany pro skalky a vřesoviště

Rate this post

Skalka by nebyla úplná bez efektních a na prvních pohled zajímavých jehličnanů, zvláště těch zakrslých. A pro vřesoviště platí totéž. Díky jehličnanům, které vysadíme mimo plochu skalky, jsme schopni vytvořit efektní a rovněž plynulý přechod do dalších částí zahrady. Další možností je přímá výsadba jehličnanů do skalky.

Výsadba mimo plochu skalky

Skalku je třeba citlivým způsobem začlenit do zahrady. A právě k tomu ideálně poslouží jehličnany vysazené mimo plochu skalky. Je třeba si uvědomit, že skalka, která by byla zakončená zeleninovou zahradou, obytnou zástavbou nebo zdí domu, by působila velmi nepřirozeně. I když si dáte s jejím založením náležitou práci a postupujete správně, bez přirozeného začlenění působí i sebehezčí skalka nepatřičně. A právě k odstranění těchto pohledových nedostatků jsou vhodné jehličnany. Nejen, že oddělí skalku od ostatních částí zahrady, ale navíc jí pomohou vytvořit jakýsi vlastní mikrosvět.

Výsadba jehličnanů přímo do skalky

Pro výsadbu přímo do skalky volíme nejčastěji nižší plazivé nebo zakrslé druhy jehličnanů. Volba padá obvykle na zelené a sivé odstíny. Nápadné barvy spíše omezujeme. Ideální je volba menších různě umístěných skupin. Ucelené souvislé plochy vypadají lépe. Výsadbu neomezujeme pouze mezi balvany. Vyhýbáme se však nesourodým a pestrobarevným plochám. Skalka osázená jehličnany mnoha odlišných tvarů a odstínů nepůsobí pěkně. Na menších plochách je dobré soustředit se buďto na horské nebo na nížinné rostliny, případně na polopouštní druhy.

Výsadba do vřesoviště  

Také pro vřesoviště jsou typické určité druhy jehličnanů. Nejčastěji se jedná o sloupovité jalovce, borovici kleč a o různé plazivé jalovce. U sloupovitých jalovců upřednostňujeme výsadbu v ucelených skupinách. Sem tam je možné vysadit i solitéry. Stejně přistupujeme k výsadbě kleče a plazivých jalovců. Rovněž upřednostňujeme výsadbu do souvislých samostatných skupin. U některých druhů a kultivarů vřesovců (Erica) a vřesů (Caluna) dochází až k agresivnímu rozrůstání. Proto ve styčných plochách s jehličnany u nich přistupujeme k řezu, který jejich rozpínavost zmírní. Vždy však platí, že vřesoviště oživená výsadbou trav a jehličnanů patří mezi ta nejkrásnější.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

723 total views, 2 views today