Vyberte ptactvu zajímavé krmítko

Přezimující ptactvo se naučilo přilétat na krmítka v blízkosti lidských obydlí, aby si zpestřilo stravu v zimním období. V zimě, kdy se často přes sníh a led nemohou dostat ke svým přirozeným zdrojům potravy, což bývají nejčastěji různé bobule, jim nabídneme například chutná a výživná semena anebo ořechy. Oni se nám za naše dobrodiní odvděčí na jaře a v létě veselým zpěvem a lovem hmyzích škůdců na našich zahradách. 

Foto: ljcfyi.com

Šikovní kutilové jistě zvládnou i toto masivní krmítko ve tvaru kapky vyrobené z leštěných kousků dřeva.

Foto: contemporist.com

Velmi zajímavě působí i další krmítko ve tvaru cívky. Opět je základním materiálem dřevo, tentokrát s otvory provrtanými pro natažení provazu, nebo drátku k uchycení krmítka.

Foto: lushome.com

Přezimujícím ptákům dodává nejvíce energie neloupané slunečnicové semeno, které jim ovšem také skvěle chutná. Slunečnicí neopovrhne takřka žádný ptačí druh.

Foto: willowandstome.co.uk

Jednoduchá krmítka ve tvaru otevřených ptačích budek splňují hlavní požadavek. Tím je krytá horní číst krmítka, která zabezpečí, že na směs krmiv uvnitř nebude sněžit ani pršet.  Jen tak nedojde k plesnivění zrníček a semen nachystaných pro přezimující ptactvo.

Foto: birdcageideas.com

Aby do krmítka na zahradě nelezly po sloupku veverky, namažte ho vazelínou. Ptactvo si pak může zobat v klidu své dobroty včetně ořechů a dalších olejnatých semen.

Foto: etsy.com

Stříška krmítka by měla vždy o něco přesahovat plochou část, na kterou se sype krmení. Díky větší stříšce nebude na krmivo pršet a sněžit, a to pak nebude v krmítku zbytečně zahnívat a plesnivět.

Foto: juliajacobdesign.co.uk

Žluté krmítko nepřehlédnou žádní ptáci. Nalákejte je na jejich oblíbené pochoutky. Kromě slunečnicového semene jim můžete naservírovat mák, ovesné vločky, lněné semeno, proso, konopí, strouhanou mrkev nebo jádra lískových či vlašských ořechů.

Foto: etsy.com

Nejčastěji se přes zimu na krmítku setkáme se sýkorami koňadrami a modřiwnkami, zahlédnout můžeme občas i vrabce, kosy, brhlíky, někdy i strakapoudy nebo drozdy kvíčaly, zvonky a pěnkavy nebo strnady.

Text: Zuzana Bohdalová

279 total views, 1 views today