Víte, že zboží můžete reklamovat i bez účtenky

4/5 - (1 vote)

Vánoce jsou obdobím, kdy utrácíme za nákup nejrůznějšího zboží více, než kdy jindy. A právě proto se nám všem mohou hodit informace ohledně reklamace zboží. Pojďme se tedy podívat na to, zda je vůbec možné nakoupené věci reklamovat, aniž bychom od nich měli účtenku. A jak v takovém případě postupovat.

Paragon není povinný

Zákon jednoznačně říká, že paragon není povinnou náležitostí pro řádné uplatnění reklamace. Jako zákazníci a majitelé reklamovaného zboží jste však povinni doložit, že jste toto konkrétní zboží zakoupili na daném místě, u daného prodejce a v daném čase. Jako doklad vám může posloužit například výpis z účtu, pokud jste zboží zaplatili kartou. Použít můžete i záruční list s vyplněnými náležitostmi anebo vám nákup zboží může dosvědčit osoba, která s vámi zboží nakupovala.

zbozi-muzete-reklamovat-bez-uctenky-1

Jaké zboží lze reklamovat

Nemá-li zboží vlastnosti, které výrobce nebo prodávající popsal kupujícímu, nebo vlastnosti, které se daly očekávat na základě prezentované reklamy, pak to znamená, že zboží vykazuje vady. Stejný případ nastává tehdy, není-li možné zboží využívat k účelu, ke kterému je určeno anebo když zboží odporuje právním předpisům.

 

Případy, kdy reklamovat zboží nelze

Některé vady zboží není možné reklamovat. Nejběžnějším důvodem, který reklamaci nepovoluje, je vada na zboží způsobená běžným opotřebením. Dále následuje jako důvod nemožnosti reklamace to, že zboží nebylo používáno správným způsobem. Zboží není možné reklamovat ani kvůli vadě, o které jste jako spotřebitelé v době nákupu věděli, nebo pro kterou vám byla snížena cena zboží. Jako příklad uveďme nákup sportovní obuvi, která byla poslední ve vaší velikosti a přesně vám padla. Chcete si ji koupit i přes to, že na obuvi je flek a vy nevíte, zda se vám jej podaří vyčistit. Prodejce vám dá slevu 10 % z původní ceny kvůli znečištění obuvi. Vy doma zjistíte, že skvrna vyčistit nejde, ale nemůžete kvůli tomu zboží, tedy obuv reklamovat, neboť jste o této vadě při nákupu věděli.

zbozi-muzete-reklamovat-bez-uctenky-2

Jak se rozdělují vady

Vady se dělí na podstatné a na nepodstatné vady čili porušení smlouvy. Podle závažnosti vady se na ně vztahují také odlišné možnosti reklamace. Má-li vámi zakoupené zboží pouze menší vadu, můžete požadovat její odstranění anebo přiměřenou slevu z ceny. U podstatných vad je možné reklamovat zboží vícero způsoby. Kromě odstranění vady anebo slevy z ceny můžete požadovat výměnu zboží za nové anebo odstoupení od smlouvy, to znamená vrácení peněz.

zbozi-muzete-reklamovat-bez-uctenky-3

Jak je to s vadami opakovanými

Není žádnou výjimkou, že některé vady na zboží se projeví opakovaně. Za opakovanou vadu je považována taková, která se na zboží objeví nejméně 3 x a přitom se jedná o stále stejnou vadu. Za vady četnější jsou považovány alespoň 4 různé vady na jednom výrobku. V obou těchto případech má zákazník právo na výměnu zboží anebo na odstoupení od smlouvy, a to i v případech, kdy by se jednalo o vady nepodstatné.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com