Víte, jak správně používat televizor a tím šetřit spotřebič i svoje smysly?

Rate this post

Pokrok nezastavíme, a tak jednou z oblastí, kde ho vidíme snad nejmarkantněji, je vývoj televizorů. Na trhu stále znatelněji přibývá televizorů s Ultra HD, zvykáme si na přístroje s neustále většími a většími úhlopříčkami a mnozí z nás již považují za běžnou normu to, že svou televizi mohou připojit k internetu. Ovšem většina z nás neumí televizor správně umístit, natož obsluhovat, a tak si ničíme, zrak, sluch a také snižujeme svým televizorům životnost.
Full HD nebo Ultra HD
Ačkoli v běžných bytových podmínkách volba televizoru s vysokým rozlišením a velkou úhlopříčkou postrádá smysl, kupujeme tyto televizory stále častěji. Výzkumy prokázaly, že až polovina lidí sledujících televizor z běžné vzdálenosti nepozná rozdíl mezi Ultra HD a Full HD. V malých místnostech obří obrazovky naprosto postrádají smysl.
vite-jak-spravne-pouzivat-televizor-2
Z jaké vzdálenosti se má televize sledovat
Optimální sledovací vzdálenost u televizorů s úhlopříčkou 102 – 140 cm ( 40-55 palců) je přibližně 2,2 násobek až 2,4násobek délky úhlopříčky. Máte-li v místnosti, kde je umístěn televizor, nedostatek prostoru, plně postačí, když si pořídíte přístroj s úhlopříčkou 81 cm, to je 32 palců. Při umístění televizoru myslete také na to, že by měl mít možnost dostatečného chlazení, to znamená umístit ho tak, aby kolem něj dostatečně proudil vzduch a nedocházelo k jeho přehřátí.
vite-jak-spravne-pouzivat-televizor-1
Co ovlivňuje životnost současných televizorů
Velký vliv na životnost televizoru má délka provozu. LED podsvícení displejů u současných modelů televizorů ji také výrazně ovlivňuje. Diody se poměrně dost zahřívají, a to zvláště tehdy, když někdo televizor používá jako zvukovou kulisu místo rádia a má jej zapnutý po celý den. Odborníky je doporučováno po skončení sledování televize vypínat televizor ze sítě, což zároveň šetří zdroj a chrání televizor například před poškozením při bouřkách.

Jaké chyby děláme
K poruchám televizorů vede často také zapojování propojovacích kabelů. Dalším kritériem, které ovlivňuje poruchovost televizorů, nebo jeho příjmových vlastností je nevhodné šetření na kabelech, nebo na anténách. Na vyšších frekvencích mají síťové antény staršího provedení horší příjmové vlastnosti. Levné kabely jsou málo ohebné, podléhají korozi a mají i nedostatečné videofrekvenční přenosové parametry.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com