Víte, co je to syndrom nezdravých budov?

Rate this post

Syndrom nezdravých budov se u nás týká každé druhé domácnosti. Ohrožení našich domácností je příliš silné na to, abychom mohli tuto problematiku ponechat bez povšimnutí. Jaká jsou východiska z problémů spojovaných se syndromem nezdravého prostředí v našich domech a bytech, to si objasníme v dnešním článku.

Co je to syndrom nezdravých budov

V průběhu léta se ve vašem bytě nedá ani dýchat, celý dům je přehřátý, větrání jako by nemělo ani smysl. V zimě naopak teplo z celého domu uniká natolik, že protopíte až příliš mnoho. Celkové klima v bytě způsobuje nejen vám, ale i ostatním členům rodiny nejrůznější potíže, alergie, bolesti hlavy, či dokonce migrény. Pokud totéž pociťujete u vás doma i vy, s největší pravděpodobností se potýkáte právě s takzvaným syndromem nezdravých budov. To znamená, že vy jako obyvatelé těchto bytů a domů musíte čelit škodlivému prostředí.

syndrom-nezdravych-budov-1

Statistiky hovoří jasně

Podle statistik WHO ohrožuje syndrom nezdravých budov až 60 % celosvětové populace. Světová organizace na nezdravé prostředí v budovách upozorňuje už dlouhou dobu, a to od roku 1984. Nevhodné mikroklima se projevuje nejvíce u nezateplených budov, nebo u budov nedostatečně zateplených, bez ohledu kde se dům nachází a bez závislosti na klimatických podmínkách. U těchto budov dochází k neregulovatelnému kontaktu vnitřního a vnějšího vzduchu, který způsobuje v budovách nevhodné mikroklima.

syndrom-nezdravych-budov-2

Větrání může pomoci

Ukazuje se, že obyvatelé budov se syndromem nejsou zvyklí větrat anebo nevětrají správně. To je důvod ještě zhoršujícího se mikroklimatu v budovách. Je-li výměna vzduchu v domě příliš malá, hromadí se ve vzduchu nejen vlhkost, ale i toxické látky. Následkem je pak tvorba plísní. V průběhu zimy, pokud jsou budovy přetápěny a příliš se v nich větrá, dochází v nich naopak k výraznému snížení vlhkosti vzduchu. A odtud už je jen krok od četných zdravotních potíží – podrážděným sliznicím, bolestem hlavy, zalehlým dutinám, ztíženému dýchání anebo slzení očí. Proto by se mělo u všech budov provádět kvalitní zateplení a pravidelné větrání. Větrání stačí krátké a intenzivní, pár minut několikrát denně. Použití větračky není dostatečně účinné. Nejlepší je výměna vzduchu v místnosti pomocí krátkého a častého průvanu.

syndrom-nezdravych-budov-3

Zateplení a dozateplení

V některých případech se syndrom nezdravých budov týká i těch, které jsou dobře zateplené a je v nich i správně a pravidelně větráno. Pak může být důvodem nezdravého mikroklimatu nedostatečná izolace. Zvláště u starých budov zateplených jen 5 centimetrovou vrstvou polystyrenu, tak jak se zateplovalo ještě v 90. letech 20. století. Ukázalo se, že účinným řešením je takzvané dozateplení. To je vhodnější řešení, než stržení a instalace nového zateplení. Ovšem předtím je nutné nechat odborně zhodnotit stav původní izolace. Jen díky odbornému posouzení může být následné dozateplení funkčně a technicky dokonalé. Často se stává, že kontrola odhalí skryté vady zateplení. Ty by pak způsobovaly odlupování, případně i zhroucení izolačního materiálu ze zdiva. Výběru firmy, která bude na vašem domě provádět dozateplení, by měl předcházet energetický audit. Jeho úkolem je mimo jiné poukázat na místa, která jsou nejrizikovější z hlediska úniku tepla. Na místě je nechat si vypracovat projektovou dokumentaci. Díky ní se proces zateplování stane názornější jak pro vás, tak i pro stavební dozor a stavebníky.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com