Vegetační prefabrikáty jako zajímavý dlažební prvek

Rate this post
Zvažujete-li novou příjezdovou cestu k vašemu domu či garáži, možná vás napadlo vyzkoušet vegetační prefabrikáty čili dlažbu, která bývala dříve označována jako zatravňovací rošty nebo dlaždice. V podstatě jde o dlažební prvky protkané sestavou otvorů, které slouží k celoplošné pokládce anebo ke zpevnění určitých trávníkových úseků. Své využití najdou i jako parkovací plochy.

Druhy a typy vegetačních prefabrikátůwalk way surface of concrete blocks
V průběhu let byly vyvinuty různé tvary a velikosti vegetačních prefabrikátů.  Většinou jsou vyráběny z cementobetonu a ojediněle také z vysoce vypalované cihlářské hlíny anebo z pálené keramiky. Všechny se však tvarově odvíjejí od dvou základních typů. Prvním je typ mřížkový, který je výrobně jednodušší a rovněž i více vyráběný. Druhý typ je patkový. Ten je výrobně složitější a proto i méně vyráběný.
Prefabrikát mřížkového typuStreet floor
V tomto typu prefabrikátu je síť čtvercových, kruhových nebo tvarově jiných, vzájemně nepropojených otvorů. Na krajích bývají otvory zformovány do neukončeného tvaru a právě to umožňuje vazbu na další prefabrikáty. Vozidlo a jeho pneumatiky zatěžují pouze plochy skeletu a tak nepoškozují provozem rostliny u kořenového krčku. V tomto typu prefabrikátu vyrůstají travní chomáče v jednotlivých otvorech izolovaně, což znemožňuje obnovu vyhynulé trávy prorůstáním tak, jak je to u patkového typu běžné.
Patkový prefabrikát 
Prefabrikát patkového typu je tvořen podélníky, které jsou navzájem spojené příčníky. V horní části jsou na několika místech podélníky vybrány, čímž vytvářejí hranolkové patky obdélníkového průřezu. Ty slouží provozu. V okolních vzájemně propojených prostorách tak má vegetace možnost vzájemného prorůstání.  Patkový typ je pro růst vegetace vhodnější, neboť výběžkaté trávy tak mají možnost rozrůstání do všech směrů. To znamená, že vyhynou-li v jednom místě, mohou se odnožováním dostat do míst, která potřebují obnovu.
Jak postupovat při pokládceBrick floor
Nejdříve je nutné v trase pokládky vyhloubit lože do hloubky přibližně dvojnásobku tloušťky daného prefabrikátu. Pak se rozprostírá 6 – 10 cm vrstva zahliněného štěrkopísku, následuje vyrovnání a přiměřené zhutnění. Čím větší množství hlíny bude štěrkopísek obsahovat, tím lépe bude travní porost zakořeňovat. Nyní následuje pokládka samotných prefabrikátů ve vzájemné vazbě.  Je zapotřebí zachovat patřičný spád anebo naopak vyrovnání vzhledem k okolnímu terénu. Dalším krokem je vyplnění otvorů ve vegetačních prefabrikátech buďto kompostovou zeminou anebo humusovou ornicí. Přebytečný substrát je zapotřebí stáhnout latí. V žádném případě se nesmí udusávat v otvorech. Následuje vysetí travní směsi, a to v množství přibližně 10 g na m2.
Jelikož osivo nelze lépe vpravit do půdy, je vhodnější plochu s prefabrikáty pokropit, čímž půda v otvorech slehne a osivo na povrchu zeminy se dostane přibližně o 2 cm níže. Po vzejití trávy pak díky tomu budou z otvorů vyčnívat jen travní čepele a nikoli jejich celé odnožovací uzliny. Tím se zabrání do budoucna sešlapávání nebo vyježdění travního porostu.
 
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz