Už jste zazimovali zahradu?

Rate this post

Příjemně teplý podzim mnohé z nás nijak nenutil myslet na nutnost zazimování zahrady. Užívali jsme si krásných mnohdy slunečných podzimních dnů a obvyklé povinnosti šly jaksi stranou. Nyní se ale teploty výrazně přiblížily k mrazivým hodnotám a je třeba si se zazimováním zahrady pospíšit.

Pryč s listím na trávníku

Neshrabali jste zatím listí z trávníku? Pak to udělejte ještě dřív, než napadne sníh. Spadané listí trávníku právě neprospívá, často se pod ním tvoří plísně a mohou se zde rovněž ukrývat nejrůznější škůdci. Zdravé listí můžete bez obav nosit na kompost, tam do jara zetleje.  Máte-li zahradu velkou a plnou listnatých stromů, vaši práci s úklidem listí vám výrazně ulehčí fukar nebo vysavač listí. Je perfektní hlavně na vysávání listí z nepřístupných míst. Pokud berete shrabování listí jako fyzickou příležitost k protažení celého těla, chopte se hrábí, ale pozor na mokrá zpocená záda.

Dobře uskladněte zahradní nábytek

Nejvyšší čas nastal již i pro úschovu zahradního nábytku. Plastový nábytek by přes zimu venku popraskal, dřevěný zbytečně zešednul a do textilních polstrů by se mohly pustit myši. Nábytek uskladněte na suchém místě, ať už je dřevěný, nebo kovový. Nebudete s jeho údržbou mít příliš mnoho práce na začátku příští sezóny. Textilní podsedáky vezměte přes zimu domů. Očistěte také zahradní grily, vyberte z nich popel a ty plynové odpojte od bomby.

Co s aku nářadím a motorovou sekačkou?

Nezapomeňte na důkladnou očistu zahradního nářadí a techniky – sekaček, křovinořezů, nůžek a dalšího vybavení. Odborníci doporučují z motorem poháněných strojů vypustit palivo. Je to kvůli tomu, že přes zimu by došlo k jeho degradaci a s příchodem jara byste mohli mít s nastartováním strojů problémy. V aku nářadí rozhodně neponechávejte ani lithiové, ani olověné akumulátory. Ty musí být uloženy v teple a nabité.

Kdy a jak posekat trávník naposledy 

Trávníky sečeme naposledy obvykle na konci října. V žádném případě je však nesečeme, je-li na nich jinovatka anebo jsou dokonce zmrzlé. Poslední sečení musíme přizpůsobit počasí. Také je vhodné nastavit výšku sečení na cca 5 cm. Nic nezkazíte ani provzdušněním trávníku pomocí vertikutátoru. Dostanete tak z něj pryč mech i plevel. Následovat by mělo prohnojení trávníku ideálně hnojivem obsahujícím vyšší podíl draslíku. S posekanou trávou si to namiřte rovnou na kompost.

A nezapomeňte na zpěvné ptactvo, které neodlétá na zimu do teplých krajin. Na místa, kam nevylezou kočky, umístěte krmítka a přilákejte malé zpěváky na chutná a výživná slunečnicová semena.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

411 total views, 1 views today