Usušte si květiny na výrobu dekorací

Rate this post
Pokud stejně rádi rostliny pěstujete, obklopujete se jimi na zahradě i v interiéru, pravděpodobně byste rádi vyzkoušeli také nějaká vlastnoručně vyrobená aranžmá. Ideálním materiálem například na podzimní dekorace se pro vás mohou stát nasušené rostliny z vlastní zahrady. Vybírat můžete z velkého množství, zaměřit se na druhy, které vás něčím zaujaly, případně jste z nich viděli aranžmá na nějaké výstavě a chtěli byste to také vyzkoušet.

 
Basket with lavenderK sušení většiny z nich potřebujete tmavé vzdušné prostory, aby barvy květin nevybledly a sušení proběhlo co nejrychleji.  Při práci s nimi je nutné opatrné zacházení, po usušení je většina druhů velmi křehká. Skladování by mělo probíhat také na suchém a vzdušném místě. A jelikož se nejedná o dekorace, které vydrží na věky, příští rok si na své zahradě můžete vypěstovat zase jiné druhy a vyzkoušet nové aranžovací typy. Prvním krokem je ale výběr rostlin a jejich pěstování.
Len setý
Tento druh je velmi rozšířený.  Přesto, že u nás jsou známé pouze dva tři druhy lnu, po celém světě je jich rozšířeno na 200. Len setý je odedávna pěstován v hojném množství jako přadná rostlina pro své vlákno, ale také pro získávání lněného oleje ze semen. Pro sušení do vazeb se používá zralý len, který je vynikajícím materiálem pro aranžování díky svým pěkným drobným tobolkám. Sušit jej můžete zavěšený v malých svazečcích anebo rozložený na savém podkladu z novinového papíru nebo lepenky. Po usušení je dobré zabalit menší svazečky lnu do hedvábného papíru a poskládat je do ploché kartonové krabice.
Dry flowers.Třeslice větší 
Jedná se o okrasnou trávu, která se do našich zahrad dostala z jižní Evropy. Je to jednoletá rostlina s působivými nápadnými klásky. Pěstuje se na slunných místech a sbírá se pro sušení, jakmile jsou její laty v plném rozkvětu. Sušit ji můžete ve vodorovné poloze na savém podkladu anebo postavenou ve váze bez vody. Třeslici nalezneme i ve volné přírodě jako nižší variantu – třeslici prostřední. I tu můžete využít k sušení, ačkoli jsou její klásky menší, jsou však v hojnějším počtu.
Světlice barvířská bunches of dried healing herbs
Jistě jste již už mnohokrát viděli, je to světle zelená bodláku podobná jednoletá bylina dosahující výšky až půl metru. Patří ve světě k uznávaným léčivým bylinám. V některých zemích ji používají jako zeleninu a semena z ní jedí pražená. Velmi často se využívá jako náhrada pravého šafránu. V dřívějších dobách byla nepostradatelnou rostlinou využívanou k barvení, odtud její název. Suší se zavěšená v malých svazečcích hlavičkami dolů na tmavém vzdušném místě, aby neztratila svou barvu.
Hortenzie velkolistá
Velkou výhodu budete mít, pokud již na své zahradě pěstujete hortenzii velkolistou. Jedná se o známý a velmi oblíbený keř, jehož květenství jsou veliká a mají zabarvení podle půdních podmínek, kde je rostlina pěstována.  Vždy by to však měla být výživná půda, ve které hliník je prvkem rozhodujícím o barvě jejího květu, neboť ovlivňuje půdní kyselost. V kyselejších půdách se u hortenzií můžeme dočkat dokonce modrého květu, v půdách zásaditějších pokvete růžově. K sušení se nejlépe hodí částečně zaschlá dokvétající květenství. Odřežte je, postavte do větší vázy s  5 cm vody a hortenzie bude zasychat postupně, a tak si její květy zachovají svou barvu.
Levandule lékařskáFlowers arrangement on white.
Pro svou výraznou vůni a krásnou fialovou barvu květů si získala levandule lékařská velkou oblibu při sušení. Tento druh levandulí je mrazuvzdorný, takže v našich podmínkách s ním při pěstování v zahradách nejsou potíže. Pro sušení je třeba sbírat levanduli ráno anebo navečer a ještě předtím, než se klásky jejích květů plně rozvinou. Později by se již příliš vydrolovaly. Pokud však k vydrolování přece jen dojde, můžete levandulové květy využít do vonných polštářků například s vlastnoruční výšivkou a použít je jako drobné dárky určené k vložení do prádelníků. Nasušenou levanduli nemusíte nijak zvlášť aranžovat, neboť nasušené svazky levandule jsou nádherné samy o sobě. Vždy je však sušte zavěšené hlavičkami dolů.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz