Tuk na pečení využijte i jinak než jen v kuchyni

Tuk na pečení nemusí v domácnosti nutně skončit na pánvičce nebo v pekáči. Může se stát i vhodnou pomůckou při odstraňování skvrn nebo vám usnadní práci s odhazováním sněhu, vyleští vaše galoše, nebo zažene nenasytné veverky od ptačího krmítka. Nevěříte?

Odstraňování inkoustových skvrn

Odstraňování skvrn je poměrně běžná záležitost, ovšem napadlo by vás, že některé skvrny se dají spolehlivě odstranit tukem na pečení? Tuk využijete na odstranění skvrn od inkoustu, nebo asfaltu z tkaniny. Inkoustových skvrn na rukách, prstech nebo také na vinylových předmětech se můžete jednoduše zbavit tak, že skvrny potřete tukem, ten necháte chvíli působit, pak tuk z povrchu setřete například papírovou utěrkou nebo savým hadříkem.

Odstranění asfaltu z tkaniny

Pokud se nám přihodí, že na našem oděvu ulpí nějaký asfalt, využijeme k jeho odstranění také tuk na pečení. Asfaltové skvrny jsou nejen obtěžující, ale i nesnadno odstranitelné.  Práci s nimi si můžeme usnadnit tak, že nejprve odstraníme asfalt co nejblíže k tkanině, jen tak abychom textil neponičili. Potom na zbývající asfalt umístíme kousek tuku a necháme působit alespoň tři hodiny. Nakonec prádlo vypereme běžným způsobem.

Odstranění zbytků lepidla po samolepkách  

Už se vám určitě stalo, že jste se nemohli zbavit lepidla, které uvízlo na nějakém předmětu poté, co jste z něj sundali samolepku. Je to protivné práce a ne vždy se povede. Vezměte tentokrát na samolepky a zbytky lepidel pod nimi tuk na pečení. Ten se hodí pro mnohé povrchy, pro většinu plastů, sklo i kov nebo porcelán. Na zasaženou plochu natřete tuk, nechejte jej 10 minut působit, a pak měkčí houbičkou povrch dočista setřete.

Sníh už se nebude lepit na lopatu  

Odhazování mokrého čerstvě napadeného sněhu je dřina. Kdo to poznal na vlastních zádech, ví, o čem je řeč. Abyste si takovou nelehkou práci trochu usnadnili, doporučujeme natřít před odhazováním sněhu lopatu z obou stran tukem na smažení, nebo stolním olejem. Ten způsobí, že se vám sníh na lopatu už nebude lepit.

Odraďte veverky od loupení v ptačím krmítku

Dali jste ptáčkům do krmítka nějaké oříšky na zobání a veverky je teď chodí do krmítka vybírat? Drzé veverky už se do krmítka nedostanou, pokud namažete tyč pod krmítkem silnou vrstvou tuku, bude jim to jednoduše klouzat, a tak už se k dobrotám na krmítku nedostanou.

Vylepšete vzhled vašich galoší

Už je to dávno, co byly vaše galoše pěkné a vypadaly jako nové? Nevadí, natřete na ně tuk na pečení a potom jej měkčím čistým hadříkem setřete. Galoše budou vypadat opět jako nové.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

168 total views, 1 views today