Symetrie a vyváženost jsou základem rozvržení každé velké místnosti

Rate this post

Ve velkých místnostech je nutné promítnout do prostoru rozdělení zón. Symetrické uspořádání nábytku patří k nejsilnějším nástrojům, které umožňují dát místnosti řád.

Máte-li jako majitelé bytu štěstí, že zařizujete symetrické místnosti, jako byste měli bitvu napůl vyhranou. Bohužel takové štěstí má jen málokdo. Naštěstí existuje hned několik možností, jak posílit symetrii designu i celkovou vyváženost prostoru.

Jak postupovat při vybavování místností a pokojů

  1. Zvažte nakolik je zařizovaný pokoj symetrický. Snažte se zdůraznit jeho přednosti. U místností s velkým prostorem se nemusíte obávat vytvoření takřka zrcadlových polovin.
  2. Hlavní kusy nábytku nakupujte dvojmo. V obřím prostoru si můžete dovolit i stejnou dvojici pohovek, konferenčních stolků, lamp i taburetů. Rozhodně to však neznamená, že v místnosti musí být vše dvakrát!
  3. Všechno ostatní vybavení a také jeho tvary a velikosti by pak měly posilovat pocit symetrie, například obrazy, dekorace, vázy, umístění polštářů.
  4. Vždy si však najděte něco, čím se vám podaří jemně narušit symetrii. K hranatým tvarům zvolte jako kontrast například kulaté stolečky, taburety nebo lampy.
  5. Chcete-li v místnosti vyváženě prezentovat umění, mohou vám k tomu perfektně posloužit pravidelně umístěné vitrínky. Výsledný efekt lze pozitivně posílit volbou jednoho typu předmětů.
  6. Iluze symetrie dosáhnete, když budete dodržovat koncept geometrické struktury. Příkladem jsou pruhy na stolech, nebo pohovce, které kopírují směr prken v položené podlaze.

Nezapomeňte, že není dobré to v místnosti se symetrií přehnat. Pokud budou v zařízení pokoje dominovat čtverce a obdélníky, bude místnost předvídatelná až nudná. Takový prostor se vám podaří designérsky zpestřit tím způsobem, že jeho symetrii narušíte dvěma až třemi předměty odlišného charakteru.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

501 total views, 1 views today