Šikmá střecha – nejobvyklejší řešení u klasických domů

Rate this post
Na celém domě nenajdeme snad žádnou konstrukční část, která je exponovanější než střecha. Kvalitou provedení a funkční spolehlivostí ovlivňuje způsobilost objektu k užívání. Střecha je konstrukce, která je vystavená přímým vlivům vnějšího prostředí. Od střechy požadujeme, aby společně s dalšími obalovými konstrukcemi zabezpečovala požadovaný dobrý stav vnitřního prostředí.

Colorful New Home Construction Abstract
Podle tvaru a sklonu rozlišujeme několik typů střech. Ploché střechy mají sklon od 0 do 10°. Mezi šikmé střechy se řadí ty se sklonem od 10 do 45°. Strmé střechy již mají sklon nad 45°. Dále dělíme střechy na pochůzné a nepochůzné. Zatímco střechy nepochůzné nejsou určeny k provozu, střechy pochůzné jsou takové, které jsou určeny k trvalému využívání.
Klasická skladba šikmé střechy
Je pravda, že klasická šikmá střecha se sklonem výhodným pro použitou krytinu má svou klasickou stavbu v takřka nezměněné formě již desítky let. Standardní skladbou máme na mysli střešní krytinu kladenou na laťování, kontralatě, které jsou přibíjeny na krokve včetně podstřešní fólie, dále tepelná izolace v oblasti mezi krokvemi, další tepelná izolace na podvěšeném roštu ze sádrokartonu, parozábrana a sádrokartonové desky.
Novinky a vylepšení Attic window on the tiled roof
Vzhledem k tomu, že se ale vývoj nezastavil ani v oblasti klasických střech, máme dnes nerůznější možnosti. Existuje několik systémů nadkrokevní izolace, střešní tašky jsou vyvinuty pro 7 stupňů sklonu a různá vylepšení se nevyhnula ani parozábranám a fóliím.
Výběr a jeho kritéria
Při výběru střešní krytiny se nelze řídit pouze estetickou stránkou věci. Důležité je zohlednit také sklon střechy a nepodcenit váhu krytiny, což je svízelné zvláště v případě rekonstrukcí. Vybíráte-li podstřešní parotěsnou fólii, myslete na to, že její pořizovací cena by měla být až druhotným faktorem výběru. Výběr krytiny musí být ukončen, ještě než zadáme výpočet statikovi a než dojde k návrhu střešních vazníků. Mezi krytinou betonovou a pálenou z užitného hlediska není prakticky rozdíl. Obzvláště u lehkých střešních krytin doporučují odborníci zákazníkům, aby se dobře zamysleli, a to ve všech souvislostech.
Návrhy krovů Roof tiles
Pro uvolnění prostoru v podkroví se stále častěji setkáváme s návrhy na kombinovaná řešení. Stejným důvodem pro zamyšlení může být i statické hledisko, pokud jsou navrženy některé prvky krovu z ocelových profilů. Často jsou to právě vaznice, z toho důvodu, aby se majitel ve svém podkroví vyhnul sloupkům. Takové řešení krovu bude pravděpodobně vždy finančně nákladnějším, avšak z hlediska dispozic daného prostoru rovněž vhodnějším řešením.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz