Šetřete vodou – chytejte dešťovou vodu do jímek

Rate this post

Zahrádkáři dobře vědí, že déšť pro ně představuje zálivkovou vodu, kterou získají zdarma. Ovšem dešťová voda se dá využít kromě zalévání také na mytí auta, terasy, k praní anebo na splachování. Budete-li mít dešťové vody dostatek, zvládnete s ní ušetřit opravdu mnoho. Bude to chtít jen pořídit zásobní jímku nebo sud, popřípadě sklolaminátovou nebo polyetylenovou nádrž na vodu.
Výhody dešťové vodySetrete vodou chytejte destovku  do jimek 1
Kromě úspor, které nám dešťová voda a její shromažďování může přinést, je to také její kvalita. Dešťová voda je totiž měkká a chudá na soli. Nemusíme tedy mít při zalévání dešťovou vodou obavy ze zasolování své zahrady. Rostlinná hnojiva se v dešťové vodě skvěle rozpouštějí, a to je důvod, proč bychom se měli věnovat přihnojování právě tímto způsobem. Dešťová voda využívaná k praní prádla lépe rozpouští prací prostředky a v důsledku tedy snižuje jejich spotřebu. Nemá ani tendence se nijak usazovat a tvořit vodní kámen.
Upozornění: Je zakázáno shromažďovat dešťovou vodu stékající z azbestocementových střech! A není vhodné ji sbírat ani z dalších škodlivých materiálů, jako je například eternit.
Shromažďovat vodu nad povrchem nebo pod ním?Setrete vodou chytejte destovku  do jimek 2
Existuje celá řada způsobů, jak a do čeho dešťovou vodu zachycovat. Na shromažďování vody se dají využít klasické dřevěné sudy, různé druhy plastových zásobníků, jímek a nádrží. Ideální je uskladňovat zachycenou dešťovou vodu na chladném místě. Tím se v ní zabrání rozvoji mikroorganismů. Vhodné je vždy spíše krátkodobé skladování vody v akumulační nádrži. Když víme, že vypotřebujeme dešťovou vodu brzy, postačí nám k jejímu zachycování nádrže umístěné na povrchu terénu. Takové nádrže jsou vystaveny vlivu světla, kolísání teplot a případně i jistému znečištění. Naprosto však postačí také k využívání vody na mytí auta nebo terasy. Pro větší objemy vody a pro zabránění jejího znečištění se doporučují nádrže umístěné pod povrchem terénu.
Využívání dešťové vody v domácnosti
Pokud jste se rozhodli využívat dešťovou vodu i v domácnosti, bude zapotřebí kromě nádrže na dešťovku zajistit ještě filtraci, čerpadlo a řídicí jednotku pro celý tento systém. Takové zařízení se dá zakoupit také jako celý komplet. Pak je tedy možné připojit záchod nebo pračku na rozvodnou síť dešťové vody místo na rozvod vody pitné. V případě, že by příliš nepršelo a dešťové vody by byl nedostatek, systém odběru vody se přepne na vodu z vodovodního řadu, a to pomocí hladinového spínače. Bezpodmínečně nutné je kvůli hygieně oddělit rozvod pitné vody od rozvodu dešťové vody.
Materiál nádrže závisí na velikosti a umístěníSetrete vodou chytejte destovku  do jimek 4
Pouze při opravdu dostatečném prostoru k manipulaci se uplatní monolitické betonové nádrže. Ty jsou odolné vůči velkému vnějšímu tlaku, a to je jeden z důvodů, proč se doporučují i pro stavby pod příjezdovými plochami. Nejčastějšími materiály pro výrobu plastových nádrží jsou polypropylen a polyetylen, které jsou pro umístění do země navíc zesíleny skelnými vlákny. Jsou z nich vyráběny jednoduše montovatelné lehké nádrže se snadnou montáží a jednoduchou údržbou. Některé jsou svařované jiné bezešvé, povětšinou samonosné, některé určené k obetonování. Pro usazení je vhodné podložení zhutněným štěrkovým podkladem, a pokud by hrozilo nebezpečí proniknutí spodní vody, doporučuje se jejich obetonování.
Kde nakupovat
Jímky na dešťovou vodu v mnoha podobách naleznete například ve výrobnách a prodejnách: Plasticbox, Mirosep, Weew company, CZplast, Gluc PBS s.r.o. atd.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com