Šetřete spotřebiče změkčováním vody

2/5 - (1 vote)

Mnohé domácnosti se musejí dnes a denně vypořádávat s tvrdou vodou. Ta se zcela jednoznačně projevuje vápenatými usazeninami v kávovaru nebo varné konvici. Bohužel ušetřeny nejsou ani koupelnové baterie nebo sprchové baterie. Silné usazeniny po nějaké době pozorujeme na sprchových závěsech a zástěnách. Jak si tedy máme ušetřit trápení s vodním kamenem?

Kde všude se usazuje vodní kámen

Usazeniny, které jsou vidět a jsou dobře dostupné, můžeme odstranit poměrně snadno, a to použitím octa nebo jedlé sody. Bohužel se vodní kámen ale často usazuje i tam, kde ho nevidíme a kam na něj ani nedosáhneme. Ukládá se v myčkách nádobí, v pračkách, kávovarech, bojlerech, vodovodním potrubí, tepelném kotli a bez usazenin nezůstává ani topná teplovodní soustava.

Proč řešit vodní kámen

Vodní kámen zvyšuje náklady na provoz všech výše zmíněných zařízení, které máme v domě a běžně je používáme. I pouhá několik milimetrů silná vrstva vodního kamene je zodpovědná za snížení účinnosti zařízení až o desítky procent. Navíc mluvíme-li o praní prádla a mytí nádobí, měli bychom vědět, že tvrdá voda a vápenaté usazeniny celkově snižují účinnost pracích a čisticích prostředků, protože je špatně rozpouští. Sami jste již doslova na vlastní kůži jistě pocítili, jak tvrdá voda vysušuje pokožku a v některých případech může změnit i chuť nápojů, či jídel připravovaných vařením.

Jak zatočit s tvrdou vodou

Do praček použijeme změkčovače doporučované výrobcem přímo pro konkrétní typ přístroje. Ve většině případů se jedná o prášek nebo tablety. Na trhu jsou také dostupné výrobky – prací prášky, které již změkčovače vody obsahují. V myčkách obvykle využíváme mycí tablety na nádobí. Částečně si můžeme situaci usnadnit výběrem přístrojů, které se před vodním kamenem dají ochránit. Některé myčky mají instalovaný zásobník solí, které zabraňují usazování vodního kamene. Tato sůl se ale musí pravidelně do myčky doplňovat. Pokud by v zásobníku sůl chyběla, mohlo by dojít k jeho poškození.

Jak na tvrdou pitnou vodu

Filtrační konvice se speciálními patronami na jemné změkčení vody jsou řešením nabízejícím se pro úpravu pitné vody. Pozor ale, nejedná se o totožné přístroje, které filtrují z vody chlór nebo těžké kovy. Dobře k tomuto účelu slouží i automatické změkčovače vody fungující na principu iontové výměny. Ty se navíc starají o to, aby v pitné vodě zůstaly zachovány potřebné minerály. Další možností je pořídit si do domácnosti speciální pákovou baterii s filtrační funkcí. Ta dokáže okamžitě připravit ke konzumaci chlazenou vodu v perlivé, jemně perlivé nebo neperlivé variantě.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com