Septiky a čistírny odpadních vod

Rate this post
V případě některých objektů vzdálenějších od center malých měst či obci je možné narazit na problém neexistující kanalizace. Jako jediný možný způsob odvodu a likvidace odpadních vod z objektu je pak jímka, septik nebo čistírna odpadních vod.


Pro jakou variantu se rozhodnoutSeptiky a cistirny odpadnich  vod 1
V rozhodování, který z těchto způsobů využít, je pak mnoho faktorů, kde hrají roli prostorová nebo finanční omezení, ale i předpisy a zákony. Je třeba zvážit také počet osob bydlících nebo i občasně pobývajících v objektu a hlavně typ objektu, zda je trvale obydlený anebo se jedná o rekreační objekt využívaný pouze sezónně.
Domácí čistírny odpadních vod
Domácí čistírny jsou dimenzované na objekty trvale obydlené a jejich kapacita se pohybuje od 2 do 5 osob. Domácí čistírny odpadních vod jsou moderním a progresivním řešením. Je však třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady, neboť cena se pohybuje okolo 30 tisíc Kč. V prodeji jsou samonosné konstrukce, které lze zapustit do terénu buďto zcela, nebo jen částečně. Náklady na zabudování a s tím související stavební práce nejsou zahrnuty v pořizovací ceně čističky. Při úplném zapuštění do terénu je čistička odpadních vod zcela nenápadná. Dodavatel čističky by vám měl poskytnout veškeré potřebné informace o pravidlech správného provozování čističky a měl by vám zároveň doporučit vhodnou velikost čistírny, která se odvíjí od počtu uživatelů daného objektu.
SeptikySeptiky a cistirny odpadnich  vod 2
Nejjednodušší a také nejmenší septiky dvoukomorové lze pořídit již za částky od 10 tisíc Kč. Pomýšlíte-li na septik s biofiltrem, přijde vás na cenu okolo 30 tisíc Kč. Se zvyšujícím se počtem potencionálních obyvatel objektu se zvyšuje i cena za septik. Pokud objekt využíváte spíše jako rekreačních chatu anebo jen k občasným víkendovým pobytům, je ideálním řešením svodu odpadních vod právě septik. Má sice mnohem menší účinnost než čistírna odpadních vod, ale při občasném využívání objektu to postačí. Dobré jsou tříkomorové septiky s biologickými filtry, kde se v písku nebo zemině odpadní vody pročišťují.
Jímky   Septiky a cistirny odpadnich  vod 3
Zásadní rozdíl mezi jímkou a septikem je v tom, že v jímce, čili žumpě se odpadní vody pouze shromažďují a při nahromadění určitého množství se musí odvážet. V septiku se splašková voda pročistí a vytéká opět ven. V případě jímky jsou náklady na její provoz minimální, zvýšenou investici tu však představuje opakovaný odvoz jejího obsahu. K vybudování jímky, na rozdíl od septiku nebo čistírny odpadních vod, nepotřebujete ani stavební povolení.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shuttestock.com