Šalvěj zářivá rozzáří vaši zahradu barvami

Rate this post
Rod Salvia v sobě zahrnuje různé druhy a typy rostlin. Většina je jich známa jako významné léčivky, neboť jejich pojmenování od latinského slovesa „salvare“, což znamená léčit, je k tomu přímo předurčuje. Známá je například šalvěj lékařská (Salvia officinalis) dále šalvěj hajní (Salvia nemorosa), nebo šalvěj pomoučená (Salvia farinacea). 

Salvej zariva - 4Okrasné šalvěje 

Dnes se však zaměříme na okrasný typ šalvěje nesoucí název zářivá (Salvia splendens). Patří k významným okrasným druhům se vzpřímeným typem růstu, které dosahují výšky od 25 až do 40 cm. Jejich květy, které bývají zpravidla červené, můžeme na rostlinách obdivovat od května do září. Tyto rostliny působí v záhonech velmi dekorativně zvláště tehdy, pokud jsou vysázeny ve větším množství, kdy vynikne barva jejich květů. Setkáváme se však i s fialovými, bílými nebo dvoubarevnými odrůdami, které se společně s bordó kultivary objevily až v posledních letech. Novinkou jsou dvoubarevné červeno-bílé a růžovo-bílé kultivary.  

Návrh kompozice

Můžete však koupit i několik sazenic od různých barev a sesadit je do mělké široké mísy a umístit je na terasu, či zahradu. Kompaktní růst těchto letniček je k výsadbě do nádob přímo předurčuje. 

PůvodSalvej zariva - 2

Šalvěj zářivá je původem rostlina z Brazílie, kde vytváří vytrvalý polokeř.  Rostlina je však vzhledem k oblasti svého původu citlivá na mráz, a tak se v našich podmínkách pěstuje pouze jako letnička. 

Množení

Množíme ji převážně osivem. Semena se vysévají přímo na povrch substrátu a dále se již nezasypávají. Na předpěstování však vyžaduje dlouhou dobu. Vysít ji musíme již během ledna do skleníku, kde je optimálně 22°C. Jakmile rostlinky vyklíčí, snížíme teplotu na 15 – 18°C. S výsadbou do venkovních nádob nebo na záhony musíme vyčkat až do druhé poloviny května, kdy pomine riziko přízemních mrazíků. 

Salvej zariva - 3Výsadba

Šalvěj zářivá velmi dobře snáší plné slunce, ale snese i mírný polostín. Uvítá vododržnou půdu a dostatek živin v ní. Dobrá zpráva pro velmi vytížené pěstitele: snese i méně starostlivé majitele a tudíž i výkyvy v zálivce. Pokud rostliny v sezóně kvetení jedenkrát za 2 týdny přihnojíte hnojivem rozpustným ve vodě, velmi jim tím prospějete. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Zuzana Bohdalová