Ruční pokládka venkovní dlažby

Rate this post
Před začátkem každé pokládky venkovní dlažby je dobré provést směrové a výškové zaměření stavby. Velká výhoda je vtom, pokud můžete pracovat s takzvanou vyrovnanou bilancí zemin, což znamená, že počítáte s následným využitím zeminy vykopané na stavbě pro opětovné použití v témže místě.

 
Čím začítPaving
Pro začátek nejprve z celé plochy odstraňte ornici, veškeré kořeny, větve atd. Poté musíte dané místo dobře zhutnit.  Provedení podkladních vrstev je nejdůležitější fází celé výstavby. Vždy závisí na konkrétních geologických podmínkách, ale musíte mít na zřeteli fakt, že žádná sebekvalitnější dlažba nemůže nahradit jakékoli nedostatky v podkladních vrstvách. Pro kvalitu a dlouhou životnost vaší venkovní dlažby je bezpodmínečně nutné řádné zhutnění pláně a dále stejně tak kvalitní zhutnění podkladní vrstvy. Zřetel berte nejen na geologické půdní podmínky, ale také na předpokládané budoucí zatížení budované plochy.
Hutnění Paving stone
Hutnění musí být provedeno technologicky správně a vždy po pokládce každé jednotlivé vrstvy anebo po jejích částech o výšce 10 – 15 cm. Důsledným hutněním je možné předejít nebezpečí propadání se dlažby v budoucnosti. Podkladní vrstvy se provádějí ve spádu budoucí zpevněné plochy.  Dřevěné latě anebo hliníková pravítka vám pomohou provést vlastní urovnání kladecí vrstvy, a to přes vodící lišty.  Nezbytně nutné je výškové nadsazení kladecí vrstvy o 5 až 8 mm. Při konečném hutnění zadlážděného krytu totiž dojde ke zhutnění kladecí vrstvy, což následně způsobí pokles její vrchní úrovně.
Použitý materiál
Pro podkladní vrstvy je nutné použít pouze kvalitní certifikované kamenivo různých frakcí. Konkrétní doporučené frakce a informace o nich lze získat kdekoli na internetu. Pokládka dlažby se řídí nornou ČSN 73 6131. Pro zapískování spár dlažby budete potřebovat křemičitý písek o velikosti zrn do 2 mm. Pro spotřebu platí, že na 1 cm výšky dlažby spotřebujete od 1,4 kg/m2 do  4,05kg/m2 . Pro spotřebu písku platí samozřejmě nepřímá úměra: čím větší typ dlažby, tím menší spotřeba písku. Největší spotřebu písku má drobná nepravidelná dlažba.
Vlastní pokládkaRucni pokladka dlazby 3
Vždy zvolte při vlastní pokládce směr proti spádu dlážděné plochy. Další přísun kamenů a i jejich pokládka se provádí z již položené dlažby. Dbejte přitom na rovinatost spár. Mezi jednotlivými kusy dlažby je nutné zachovávat velikost spár dle dané normy, a to 3 až 5 mm. Správná šíře spár následně eliminuje případné poškození dlažby při hutnění i při používání, stejně tak je tomu i s kvalitním  zapískováním.
Závěrečná fáze 
Poslední fází pokládky je zapískování a hutnění za pomoci vibrační desky. Ta musí být opatřena speciálním plastem, aby nedošlo k poškození dlažby. Intenzita hutnění musí být přizpůsobena výšce dlažby, a to tak, že dlažba ve výšce 30mm se po pokládce hutní vibrační deskou s pryžovou podložkou o celkové hmotnosti do 100 kg. Následuje zapískování, suchým křemičitým pískem.  Poté se pokládka zamete, opět hutní a znovu zapískuje a následně naposledy zamete. Závěrečné pískování není dobré podcenit, neboť by mohlo dojít k pohybu jednotlivých kamenů vlivem nedostatečného pískování a následnému vyštípnutí jejich horních částí.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz