Rodinné bazény od A do Z

Rate this post

Stále se nemůžete rozhodnout, zda si pořídit soukromé koupaliště na zahradu? Třeba vám to půjde lépe díky našemu článku. Přemýšlejte, porovnávejte a nakonec určitě objevíte svůj soukromý vodní ráj, ve kterém se budete cítit dobře.

Nadzemní, nebo zapuštěný, a z jakého materiálu? Kterou filtraci si vybrat? A co voda, dá se ohřát? Jak ji mám čistit? Bez kterých bazénových doplňků se neobejdu? A kolik můžu za soukromé koupání investovat? To jsou jen některé z otázek, které si pokládá každý, kdo uvažuje o vlastním bazénu. Tak pojďme na ně i jiné hledat odpovědi pěkně po pořádku.

web-bazeny_1Mobilní koupaliště

Jednoduché nadzemní bazény, které se dají přenést, jsou dobré jako praktická informace pro váhající – jednu dvě sezony si vyzkoušíte, jestli vám koupání, ale i starost kolem bazénu v celkovém součtu přináší potěšení, a také zda vám vyhovuje místo, kam jste ho „posadili“. Prodávají se plastové bazény se samonosným nafukovacím prstencem nebo zcela samonosné, dále plastové s kovovou konstrukcí a také z galvanizovaného plechu se speciálním nátěrem. Staví se na urovnanou plochu, na kterou položíte geotextilii, pak instalujete bazén, na něj filtraci a schůdky, napustíte vodu  a jdete se koupat.
Přenosná koupaliště mají tvar kruhu nebo oválu a nabízejí se v různých rozměrech, zpravidla do hloubky 1,2 m. Pro koupání lze využít bazény s průměrem od 3,6 m.
Ani tuto sezónu nemůžeme vynechat tolik oblíbené dřevěné bazény. Nadzemní bazény Wooden Pool jsou určeny pro všechny, kteří chtějí zahradní bazén a nechtějí mít žádné starosti s kopáním na zahradě.  Dřevěné bazény jsou zárukou té nejvyšší řemeslné kvality při zpracování. Každý bazén je ručně vyráběn za použití moderních technologií s přihlédnutím na výběr toho nejkvalitnějšího dřeva.

Zapuštěné možnosti

Z mnoha typů bazénů si připomeňme následující:
* Fóliové = Konstrukci tvoří silnostěnný pozinkovaný plech s antikorozním nástřikem plastové vrstvy, vnitřek bazénu pak zpevněná fólie s UV filtrem, kterou lze snadno vyměnit a po nějaké době si zvolit jinou, třeba i s odlišným dekorem a tak změnit vzhled svého koupaliště. Oblíbenost těchto bazénů je daná především příznivým poměrem mezi pořizovací cenou a jejich užitnou hodnotou.
Jednou z nejoblíbenějších variant bazénu jsou bazény vyvložkované vinylovou folií.  Jedná se o železobetonovou konstrukci libovolného tvaru, hloubky, či velikosti, která je vyvložkována tzv. těžkou fólií. Těchto fólií se na trhu vyskytuje celá řada, je však nutné při výběru dbát nejen na životnost, ale především na celkové zpracování. Folie jsou odolné vůči UV záření a jejich konstrukční části jsou ošetřeny speciálním antibakteriálním roztokem. Těžká folie je 1,5 mm silná a je velmi odolná proti mechanickému poškození. Díky tomu můžeme na těžké folie poskytnout záruku 10 let. Obrovskou výhodou těchto bazénů je především možnost zvolit jakoukoli tvarovou možnost provedení. Bazény lze zhotovit se schodištěm, s dětskými brouzdališti, ostrůvky, přepadovými žlábky, či proměnlivou hloubkou dna.
* Sklolaminátové = Jde o mimořádně pevné bazény vyrobené z polyesterových materiálů, navíc vyztužené sklolaminátovými vlákny. Z vnější strany jsou opatřené silnou vrstvou polyuretanového nástřiku, což jim dodává vynikající tepelně izolační vlastnosti. Povrch bazénů si lze vybrat v různých variacích modré, speciální gelové barvy slibují vysokou odolnost vůči UV záření a dlouhodobému působení bazénové chemie. A v čem jsou výhodnější než svařované plastové bazény? Jde o pevné monolitní provedení bez jakýchkoliv spojů a svarů a hladký vnitřní povrch.
* Keramické = Například luxusní australské bazény Compass jsou oblíbené díky originálnímu vzhledu, dosaženému aplikací barev s 3D efektem (na výběr z 12 různých barev a odstínů). Unikátní je také struktura bazénové stěny, jejíž jádro tvoří silná keramická vrstva, tedy high-tech materiál využívaný například v kosmickém průmyslu. Tato keramická vrstva slibuje velkou pevnost a také slouží jako tepelná izolace.
* Kompozitní = Speciální panely z kompozitních (vícesložkových) materiálů umožňují velkou tvarovou a rozměrovou variabilitu a pokud jsou vybavené širokým schodištěm, spolehněte se na velmi pohodlný vstup. Opět si lze vybírat z mnoha barev a vzorů vnitřního fóliového obložení.
 
Novinkou na trhu je koupací jezírko. Bylo vyvinuto jako reakce na poptávku na trhu po výrobku, který by měl přirozený tvar koupacího bazénu, umožňoval snadné koupání a údržbu jako klasický koupací bazén. Každé koupací jezírko je navrženo podle osobní představy zákazníka a lze přizpůsobit pro jakoukoliv zahradu. Instalace je mnohem rychlejší a snadnější než u tradičních bazénů. Postupně se svažující okraje jezírka poskytují větší bezpečnost při koupání. Při realizaci jezírka je unikátní možnost vytvořit místa k relaxaci jako je pláž či podvodní sezení nebo zabudování vířivky.

Vybírejte filtraci

Postavený bazén je základ, který ke svému provozu potřebuje řadu pomocníků, a tím nejdůležitějším je filtrace. Určitě jste už slyšeli o kartušové a pískové. Pro malé nadzemní bazény lze využít levnější a méně účinnou kartušovou: voda z bazénu protéká přes filtrační vložku (válec papíru v podobě „harmoniky“), ve které se mechanické nečistoty zachycují, čistá voda se vrací do bazénu. Filtrace se skládá z výměnné kartušové filtrační vložky a čerpadla. Není to ale moc praktické, filtrační vložka se musí několikrát týdně vyjmout a opláchnout čistou vodou, a během jedné koupací sezony spotřebujete několik těchto filtračních vložek.
Nepoměrně praktičtější řešení slibuje mnohem výkonnější a tudíž i účinnější písková filtrace, kterou lze použít k nadzemním i zapuštěným bazénům, navíc slibuje dostačující výkon pro připojení dalšího bazénového příslušenství jako bazénový vysavač, solární ohřev nebo UV lampa. „Na výběr jsou pískové filtrace s různou kapacitou (m3 vyčištěné vody/hodina). K bazénu o rozměrech 3 x 6 x 1,2 m postačí filtrace o výkonu (průtoku) cca 6 m3/hod., u většího, například 4 x 8 x 1,4 m, je potřeba filtrace o výkonu cca 9 m3/hod. a u bazénu 5 x 10 x 1,5 m se doporučuje filtrace o výkonu cca 11 m3/hod.,“ upřesňuje odborník Jaroslav Pištěk.
Filtrační jednotka však nemusí být umístěná v technologickém zázemí mimo bazén, u francouzských bazénů se používá bezpotrubní filtrace připomínající lodní motor, který se instaluje na okraj bazénu a zahrnuje i osvětlení, případně ji lze dovybavit protiproudem nebo ohřevem vody. A pro náročnější se nabízí vestavný filtrační panel, který se rovnou zapouští do stěny bazénu během stavby (panel PFI 1/80 slibuje výkon 18 m3/hod., osvětlení i protiproud).

Příjemné vychytávky

Ale protiproud samozřejmě můžete mít i u jiných bazénů a jeho velkou výhodou je fakt, že si zaplavete, i kdyby to rozměry bazénu jinak neumožňovaly. Existují dva typy těchto protiproudů – zabudované a závěsné. Závěsným typem lze vybavit jak nový, tak jím doplnit už stávající bazén. Ke každému zapuštěnému bazénu si lze zvolit také osvětlení, které zvyšuje jeho atraktivitu a dovoluje příjemné koupání i v pozdních večerních nebonočních hodinách. Co ještě budete potřebovat? Třeba síťky na teleskopické tyči na lovení nečistot z hladiny a dna bazénu. Dále se nabízí bazénové vysavače nečistot, poloautomatické i plně automatické, které se dají jednoduše naprogramovat a pak pracují samy, třeba tehdy, když jste v práci i vy.

Nejméně dva důvody pro zastřešení

Každý se těší ze slunečného dne, který může prožít u bazénu na čerstvém vzduchu a pěkně v soukromí. Co když vám ale idylické odpoledne zmaří počasí? Nespoléhejte se na předpověď meteorologů a nevzdychejte, když se probudíte do deštivého rána – přizpůsobit se rozmarům počasí vám pomůže zastřešení.
„Zakrytí zahradního bazénu přinese hned několik výhod najednou. Stěny posuvných zastřešení se vyrábějí z polykarbonátu, který udržuje pod klenbou zastřešení vodu příjemně teplou. Tento materiál má skvělé tepelně izolační vlastnosti a navíc využívá solárního efektu. Voda se tak částečně ohřívá a současně je v noci chráněná před rychlejším chladnutím. Jinými slovy, pod zastřešením je voda teplejší, a tím se prodlužuje možnost využití bazénu až na šest měsíců v roce. Neméně inspirativním důvodem pro zastřešení je také ochrana vody před nečistotami,“ upozorňuje na výhody Jaroslav Pištěk. To přináší majiteli bazénu u úsporu času, který by jinak věnoval čištění vody, a současně ušetří peníze díky nižší spotřebě bazénové chemie a u vyhřívaných bazénů i za menší spotřebu energie. Zastřešení navíc funguje jako ochrana proti potenciálnímu pádu dětí a zvířat do nestřeženého bazénu.
A jaké si vybrat? Existuje řada různých velikostí a tvarových řešení. Kdo preferuje nenápadné zakrytí, zvolí nízké, méně nápadné provedení. Podchozí zastřešení je naopak nejvíce vidět, zato vám za špatného počasí umožní nejen plavat, ale i trávit čas v okolí bazénu bez shrbených zad. Obloukové zastřešení je pro někoho možná zlatou střední cestou – poskytne více prostoru než supernízké zastřešení, není však tak nápadné a robustní jako zastřešení podchozí.

Chytrá řešení

Zastřešit samozřejmě lze nejen pevně zabudované, ale i nadzemní bazény, na které se v té nejjednodušší verzi používají zakrývací plachty. Nepoměrně komfortnější řešení pak nabídne mobilní zastřešení. Rovněž splňuje dva nejdůležitější úkoly, pro které si zastřešení vybíráte: chrání vodu před nečistotami a zvyšuje počet dnů vhodných ke koupání. Vodu totiž udržuje o 5° až  7° C teplejší. Na rozdíl od posuvného zastřešení nepotřebuje žádnou stavební přípravu, k zemi ho „připoutáte“ kotvícími patkami. Pokud si vyberete větší zastřešení, získáte pod ním i prostor k posezení přímo u bazénu. Další plus? Samonosná lehká konstrukce se dá snadno přenést jinam, takže ji jindy využijete například jako stan na party nebo krytou hernu pro děti.

A když se vrátíme k bazénům zapuštěným? Současná zastřešení jsou teleskopická, kdy jednotlivé díly do sebe přesně zapadají a v případě hezkého počasí je jednoduše posunete na okraj bazénu. Supermoderní systémy se dokonce obejdou bez kolejnic, ve kterých se jednotlivé díly teleskopického zastřešení většinou pohybují. Není pochyb, že jsou praktičtější než kolejnicová zastřešení, ale ani o tom, že vás mohou vyjít na stejnou nebo dokonce vyšší částku než samotný bazén. Což platí i o další elegantní novince – automatické lamelové roletě, která na rozdíl od doposud známých typů nevyčnívá nad bazén, ale splyne s jeho okrajem.

Kdo vám ohřeje vodu?

Jak známo, na slunce není v tomto směru vždycky spolehnutí, tak pokud chcete bazén opravdu využít se vším všudy a co nejdelší dobu, dopřejte si zařízení pro ohřev vody. Koupit se dá i k nadzemním bazénům, pokud jsou vybavené pískovou filtrací (voda proudící přes filtraci se současně ohřívá díky elektrické spirále), a tyto jednoduché modely stojí v řádech stokorun.
Sofistikovanější je pak využití solární energie, k dostání jsou solární panely určené právě pro bazény. Mají nízkou hmotnost a jednoduchou konstrukci, takže se snadno a rychle instalují. A jak velké by měly být? Pro ohřev běžných bazénů s přibližnou hloubkou 1,2 m  by se plocha solárního panelu měla rovnat asi 60 procentům plochy vodní hladiny. Tip pro náročné: Pokud si potrpíte na opravdu velké pohodlí, můžete zvolit systém solárního ohřevu s automatickou regulací, která ohřeje vodu na vámi požadovanou teplotu.
Další možnost – tepelné čerpadlo – je ještě efektivnější. Jak funguje? Bez ohledu na to, zda je jasno nebo zataženo, odebírá z okolního vzduchu teplo, které předává tepelným výměníkem přímo do vody. Ze vzduchu dokáže získat přes 80 procent tepla a pracuje už od venkovních teplot 12 až 15° C. Jinými slovy vám i dětem stejně jako prarodičům umožní komfortní koupání od časného jara až do konce října. Při volbě tepelného čerpadla je rozhodující objem vody, kterou budete ohřívat. Pro větší bazény odborníci samozřejmě doporučují zvolit čerpadlo výkonnější.
Vodítkem pro výběr čerpadla je kromě výkonu a ceny i to, zda vám je prodejce rovněž přiveze, odborně zapojí a zprovozní. Všímejte si rovněž záruční lhůty. Čím je delší, může být až sedmiletá, tím máte větší jistotu, že kupujete kvalitní výrobek. A nezapomeňte: tepelným čerpadlem i solárními panely můžete osadit jak nový, tak stávající bazén.

Poděkujte svému vodnímu ráji

Malý nebo velký, nadzemní nebo zapuštěný – každý potřebuje a také si zaslouží vaši péči. Pokud si právě letos dopřejete nový bazén, během sezony pravidelně filtrujte a ošetřujte vodu k tomu určenými přípravky – takzvanou bazénovou chemií (dezinfekce vody + prevence tvorby řas a bakterií). Na co pozor? Používejte jen takové prostředky, které mají certifikáty a zdravotní a hygienické atesty, což by vám na vyžádání měl doložit každý solidní prodejce.
A jak mít vodu neustále čistou? V první řadě používejte kvalitní filtraci. Dále jednou týdně změřte hodnoty pH kapkovým testerem a odchylky upravte. Chlorovým prostředkem odstraňujte bakterie a používejte také přípravek proti tvorbě řas, rovně během celé sezony dezinfikujeme vodu například tabletami. A když vidíte, že se voda zakalila? Vmíchejte do ní přípravek, který kal promění v chuchvalce, a ty pak snadno z vody vysajete.

Na podzim myslete na zazimování…

Až si užijete koupání dosytnosti a léto se překulí v podzim, připravte bazén na zimní spánek. Když to uděláte poctivě, ušetříte si práci příští rok na jaře, až budete bazén znovu uvádět do provozu. Jak na to? Překontrolujte pískovou filtraci a vyčistěte její náplň (jednoduchým otočením páky ventilu). Pak vypusťte část vody až pod skimmer a zpětné trysky. Zkontrolujte fólii, jestli není poškozená, a případné dírky nebo praskliny zalepte k tomu určenou páskou na opravy PVC fólie. Usazeniny a nečistoty, které zůstanou na stěnách bazénu po odpuštění vody, očistěte speciálním přípravkem, a potom odmontujte všechny odpojitelné hadice a uložte je na suchém místě. Do vody, která zůstala po částečném vypuštění, přidejte podle návodu zazimovací přípravek, abyste zabránili růstu řas a vzniku zákalů v zimě. A jste v cíli, teď už jen bazén schovejte krycí plachtou a tu upevněte. Co je dobré vědět? U většiny typů bazénů nevadí, když v nich voda během zimy zmrzne. Pokud ale připravujete svůj nový bazén na první přezimování, raději si tuto skutečnost ověřte u prodejce, kde jste bazén koupili.

.. a příští rok se těšte na novou sezonu

Nebojte se, těch pár měsíců uteče jako voda a jakmile se jaro ukáže ve své plné kráse, nastane čas pro odzimování. Kdy a jak bazén připravit bazén na novou sezónu? Na první otázku je odpověď jasná – když se minimální noční teploty vzduchu nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazénu se pohybuje mezi 10 až 15 °C. A jak? To už vám prozradí odborník: „Nejdříve sundejte krycí plachu. Před doplněním vody vyčistěte stěny a dno bazénu od usazených nečistot. Odstraňte z vody a dna bazénu hrubé nečistoty pomocí síťky. Podle návodu připojte hadicemi filtraci a solární ohřev k bazénu. Překontrolujte a dotáhněte veškeré spoje tak, aby nemohlo dojít k úniku vody. Pozor! Pokud meteorologové hlásí ještě nějaký ten noční mrazík, zapněte na noc filtraci a nechte vodu proudit solárním ohřevem. Zabráníte tím případnému poškození filtrace a solárního ohřevu. Doplňte vodu až do úrovně středu přítokové příruby sběrače (skimmeru) a nepřetržitě 24 hodin filtrujte. Současně upravte kvalitu vody (její tvrdost, pH),“ podrobně vysvětluje Jaroslav Pištěk. Že na tohle všechno nemáte čas nebo si přece jen nejste jistí? Pak si pozvěte odborníky, což se vám minimálně při prvním odzimování jistě vyplatí. A příště už budete sami vědět, jak na to.
Text: Marcela Škardová, foto: Mountfield, Desjoyaux