Recyklujte jako umělec

Recyklace je hit. Recyklovat ale neznamená jen dobře třídit odpad. Recyklovat můžete i zajímavým tvořivým způsobem. Stačí přijít na to, který materiál je pro vás natolik atraktivní, že z něj dokážete vytvořit krásnou novou věcičku nebo nějakou dekoraci. Nechejte se inspirovat našimi recyklovanými kousky a možná sami přijdete s novým nápadem, jak změnit nepotřebné věci či materiály doslova v nová umělecká díla.

Foto: huffingtonpost.es

Máte doma dostatek časopisů s barevnými stránkami? Stránky vystřihněte nebo vytrhejte a jednoduše je srolujte do tenkých ruliček. Jakmile budete mít ruliček dostatečné množství, zkuste z nich vytvořit nějaký abstraktní obraz a přilepit je na pevnou podložku.

Foto: craftcoral.com

Staré nářadí z vaší dílny si zaslouží také nový kabátek. Máte-li nějaké ty klíče nebo kleště nazbyt, vytvořte z nich rámeček na svou oblíbenou fotku. Budete mít pěknou vzpomínku na to, jak jste se synem společně opravovali v garáži vaše zánovní auto.

Foto: musely.com

Lepenkové krabice se dají využít mnoha odlišnými způsoby, od škrabadel pro kočky, přes dětský nábytek až po působivé závěsné lustry nebo miniaturní dekorace.  Tato váza je jednou z nich. Podle šablony vystřihněte potřebný počet půlměsíců z tvrdé lepenky a ty nalepte rovnou stranou na sklenici, která bude sloužit jako váza. Využijete ji například pro jarní svěží tulipány.

Foto: diyarta.com

Ani plechovky různých  velikostí nemusíte hned vyhazovat. Natřete je na bílo, nebo použijte barvu ve spreji a po jejím zaschnutí aplikujte formou decoupage nějaký slušivý ubrousek. Tato sada je vyrobena ve francouzském stylu, který ocení hlavně všechny milovnice vintage tvorby.

Foto: eslamoda.com

Možná máte doma nějakou tu sadu puzzle, z níž už chybí pár dílků. Byla by škoda ji hned vyhodit, když už není kompletní.  Vytvořte z jednotlivých dílků rám jako k obrazu anebo použijte už hotový plochý rámeček a ten puzzlemi polepte.  Pak stačí vložit do rámečku fotku nebo obrázek, který v něm opravdu dobře vynikne. Jednotlivé dílky skládačky můžete nejprve nabarvit anebo nasprejovat.

Foto: diyforlife.com

Staré rifle! Že jich máte plnou skříň? Tak rychle pro ostré nůžky a stříhat a stříhat. Proužky riflí pak už jen budete protahovat jednotlivými otvůrky v perlince pomocí háčku. Obdélník z perlinky nejprve obšijte lemovkou, aby se vám později kobereček nezačal párat.

Foto: thewhoot.com

Netradičně řešeným květináčem a svícnem zároveň se tentokrát staly cihly. Vyřazené pálené cihly v sobě mají každá dva otvory, do nichž je na jednom konci vsazen malý skelněný svícen a na straně druhé malé množství zeminy a do ní umístěna vždy nějaká jiná sukulentní rostlina. Co říkáte? Skvělý nápad, že!

Foto: etsy.com

Vyhazovat nemusíte ani staré telefonní seznamy. Není pochyb o tom, že i ony se dají skvěle a doslova umělecky recyklovat. Z jednotlivých stránek si podle spirálovité šablony vystřihněte a smotejte roličky do tvaru malých poupat, a ta postupně těsně vedle sebe přilepujte na polystyrenovou nebo slaměnou podložku ve tvaru věnce. Na závěr do středu každé růžičky vlepte korálek, který vypadá jako malá perla.

Text: Zuzana Bohdalová

234 total views, 1 views today