RAW strava změní tělo i duši – zahrňte ji i do vaší kuchyně

Odjakživa jsme fascinováni příběhy osob, které si vytýčily svůj cíl, šly si za ním, nevzdali se a nakonec dosáhli toho, co očekávali. Někdy nás k poznání dovede nutnost zrealizovat ve svém životě změnu. A tou pro nás může být i změna stravy, která z nás udělá lepšího člověka.

raw strava 1

Co je to RAW strava

Ztotožnit se s tímto životním směrem znamená ztotožnit se s přírodou. Živá strava to je vitariánství, nebo chcete-li raw food, tepelně neupravené přírodní potraviny. Dopřává nám všechno, co nám příroda nabízí ve své syrové podobě plné barev, chutí, vůní, tvarů, zkrátka přirozené krásy. Vzhledem k našim silně zakořeněným stravovacím zvykům, tento způsob života může představovat zpočátku šok, a to nejen pro naše tělo, ale i pro naši psychiku. Ale je něco víc uspokojivého, než když sami sebe překonáme a cítíme se ve svém novém životě lépe?

Změňte životní směr a mějte se lépe

Berte raw stravu jako výzvu dosáhnout zdravějšího a radostnějšího života. Života bez zbytečné zátěže, bez stresu, nemocí, závislostí a s nově nabytou životní energií. Energie živé stravy přichází ze slunce, vody a života v přírodě. Syrová strava je plná této živé energie, která prostřednictvím vašeho těla změní i vaši mysl. Budete se cítit svobodnější.

raw strava 3

Proti masu nejen z etických důvodů

Mnozí z nás dávají ve svém životě znát, že k masu mají odpor nejen ze zdravotních důvodů, ale hlavně z etických. Nejen, že nechtějí podporovat zisky masného průmyslu, ale především se odmítají podílet na zbytečném utrpení živých tvorů. Jste na tom stejně, nebo alespoň podobně? Pak i pro vás může být vitariánství novou životní cestou. Ovšem mějte na paměti, že vyřazení masa z jídelníčku je první krok. Ale jak už to tak bývá, krok nejtěžší, ale zároveň i nejdůležitější.

Raw food v praxi

Protože raw, to je syrovost, pokrmy se pro tento způsob stravování tepelně neupravují. Vyznavači raw food tvrdí, že tepelná úprava stravu ochuzuje o cenné látky. Zbavuje je aktivních enzymů, minerálů a vitamínů. Při zahřátí nad 45°C se raw strava mění na mrtvou stravu. Myslete na to, že raw food není ani dieta, ani odříkání, je to zkrátka životní styl.

Recept na skvělé tzatiky

Na závěr bychom vám chtěli nabídnout alespoň jeden skvělý recept na pokrm připravený z čerstvých surovin. Hodí se jako příloha nebo dip, ale je také osvěžujícím samostatným jídlem.

raw strava 2

Tzatziky jsou pro mnohé z nás povědomým pokrmem pocházejícím z řecké kuchyně. Pro raw food je třeba dodržet následující postup a připravit si tyto suroviny: 1 šálek kešu oříšků, šťávu z 1 citronu, 1 až 2 stroužky česneku, 1 velkou salátovou okurku, špetku soli, čerstvě namletý černý pepř, pár lístků čerstvé máty. Důležité je začít namočením kešu oříšků do vody přes noc. Najemno nastrouhanou, předem oloupanou okurku nechejte na cedníku okapat. Trochu okurkové šťávy zachyťte a přidejte k ní česnek a kešu oříšky, ze kterých jste slili vodu. Posolte, popepřete a vše dobře rozmixujte. K okurce z cedníku vyklopené do misky přidávejte namixovanou hmotu a popřípadě dochuťte. Pro ozdobu použijte lístky z máty, vychlaďte tzatziky v lednici a pěkně nazdobené podávejte.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

monolu.cz