Půvabné dekorace ze šišek – pro sváteční atmosféru

Rate this post

Dekorace ze šišek jsou neoddělitelnou součástí Vánoc mnoha z nás. Patří mezi dobře dostupné materiály, které si snadno nasbíráme při procházce v lese. Šišky můžete následně použít v přírodních barvách, kdy budou skvěle ladit s přírodně koncipovanými dekoracemi, zatímco barvené šišky budou působit veseleji. Šišky se dají ovšem i bělit, ty vypadají zvlášť zajímavě. Tak kterou variantu zvolíte vy? 

aaaFoto: feelitcool.com

bbbFoto: jenskiymir.com

Nasbíráte-li větší množství šišek stejného druhu i velikosti, můžete si z nich vyrobit tuto zajímavou mísu. Ta se dá dále využít jako netradiční základ mnoha zajímavých květinových dekorací pro interiér v období Vánoc. Vyložíte-li mísu igelitem a vyplníte zeminou, můžete v ní naaranžovat třeba rychlené hyacinty jako sváteční ozdobu interiéru.

cccFoto: neimanmarcus.com

Šišky jsou vynikajícím prostředkem rovněž k tvorbě různorodých typů stromečků. Šišky můžeme buďto lepit pomocí tavné lepicí pistole na polystyrenové koule. Anebo si šišky nejprve navážeme na sekané drátky a pak je do koule zapichujeme. Kmen stonku vytvoříme z tří stejně dlouhých a poměrně rovných větviček. Ty zapíchneme na jedné straně hluboko do středu koule a na druhé straně pak uložíme jako spodek kmínku například do květináče, ve kterém je aranžovací hmota. Do ní kmínek zapíchneme. Můžeme obložit kamínky pro větší stabilitu a nakonec plochu přikrýt mechem.

dddFoto: i.pinimg.com

Na podobném principu je založen i tento homolovitý stromeček. Místo větších borovicových šišek jsou zde ale využity menší modřínové šišky. Z dalších přírodních materiálů se dá využít mech, větvičky obrostlé lišejníkem a také větévky cesmíny s krásně červenými bobulovitými plody.

eeeFoto: jensawesomeworld.tumblr.com

Krásný adventní závěsný věnec je laděn v decentních přírodních kombinacích zelené a hnědé barvy. Ve věnci jsou šišky doplněny mechem a mechovou barvu mají i 4 svíce válcovitého tvaru.

fffFoto: livingthecountrylife.com

Šišky lze pochopitelně využít i v mnoha venkovních dekoracích. Při zasněžené krajině vytvářejí pěkný kontrast společně s tmavým plotem, na kterém je z lana vyroben dlouhý závěs a ten je přizdobený šiškovými hvězdami. Pro oživení můžeme na plot zavěsit ještě lucerničky se svíčkami.

gggFoto: brendid.com

Droboučké šištičky z tsugy kanadské patří mezi miniaturní a přesto skvělé přírodní zdroje materiálu k výrobě zajímavých dekorací. Šištičkami důkladně polepenou polystyrenovou kouli stačí položit na mísu anebo na zajímavý květináč a překrásná dekorace je na světě.

hhhFoto: i.pinimg.com

Bělené šišky můžeme využít stejným způsobem jako šišky v přirozeném, přírodním vzhledu. Na jejich bělení využijeme přípravek Savo na bělení prádla (Savo Perex). Doplněné exotickými sušenými plody a květy vytvoří společně s tilandsiemi opravdu poutavou sváteční dekoraci – nádherný věnec na dveře.

iiiFoto: vintagepaintandmore.com

Komu se nechce šišky bělit, může si je naopak nasprejovat barvou, jakou potřebuje. K bílé barvě se hodí velmi dobře kontrastní jasně červená. Postačí, pokud mezi šišky přidáte vždy malý svazeček umělých červených bobulí anebo na červeno nabarvený čirok.

jjjFoto: shaunamailloux.com

Mnozí se ale shodneme, že šišky, tak jak je známe z přírody, jsou právě tak nejkrásnější. Skvěle se hodí k přípravě slavnostních dekorací a aranžmá připravovaných pro nadcházející vánoční chvíle.

Text: Zuzana Bohdalová