Provětrávané podlahy zastaví vlhkost i radon

Rate this post

Nejen na chalupě či chatě se můžete potýkat se vzlínající vlhkostí. Navíc může nastat problém s vysokým množstvím radonu v bytě. A všechny tyto problémy je třeba řešit. Naštěstí jsou tu jednoduché plastové tvarovky, které mohou zastavit vzlínající vlhkost, ale i radon.

Jaký je princip systému

 

Prakticky velmi jednoduchý systém vychází z tradice stavitelů ve starém Římě. Ti zvedali podlahy svých staveb pomocí podezdívek nebo amfor. Vytvořil se tak prázdný prostor a ten byl spojený s venkovním prostředím pomocí ventilačních mřížek, což bylo ideální pro cirkulaci vzduchu. V současnosti je třeba hledat jednotlivé díly pro odvětrávané podlahy v nabídce stavebnin v kategorii tvárnice pro ztracené bednění. Jsou to například patentované systémy značky Igú, Copule či Guttadrytek.

Zvyšte komfort bydlení díky odvětrávané podlaze

Provetravane podlahy 3

V podsklepených i v nepodsklepených objektech může odvětrávaná podlaha vyřešit problém s nadměrnou vlhkostí i radonem, což následně zvýší komfort vašeho bydlení. Bez ohledu na to, který systém pro odvětrávanou podlahu zvolíte, odbouráte problém s vlhnoucím zdivem, vzlínající vodou a v důsledku toho také se vznikem možných plísní, zápachu a hrozících onemocnění. Pořídit si odvětrávanou podlahu může být řešením i v případech, kdy není možné provést například dodatečnou montáž hydroizolace.

Plastové tvarovky pro vytvoření dutin

Provetravane podlahy 1

Pro vytvoření dutiny mezi zemí a podlahou uvnitř základové desky se používají plastové tvarovky připomínající svým vzhledem jakési plastové stoličky. Dutina z nich vytvořená odděluje stavbu od podloží. Vytváří tak meziprostor, ve kterém se může vodní pára spojit s proudícím vzduchem a následně je pak odvedena z objektu ven. Tvarovky skládané v předem určeném směru vytvoří pochozí plochu, která je samonosná. Plocha se pak zalije betonovou směsí.

Propojení pro odvětrávání

provetravane podlahy 2

Nejčastějším řešením pro odvětrávání je cirkulace vzduchu pod podlahou ve spojení s odvětracím komínkem. Odvětrací komínky jsou z plastových trubek, ty se propojí přes obvodovou zeď s dutinou. Nejčastěji bývají instalovány na dvou protilehlých stranách, což umožní využít komínového efektu, pokud je jedna strana chladnější a druhá teplejší. Vyústění komínků z obvodové zdi by mělo následovat vždy po 3 až 5 metrech.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com