Proč LED žárovku?

Rate this post

Pro každého spotřebitele je největším přínosem úspora elektrické energie (ceny elektrické energie mají neustále vzestupnou tendenci), a tím úspora peněz. Počáteční investice je vyšší, ale jak bude dále na názorném příkladu ukázáno, tato investice se vyplatí.

Dalším neméně důležitým pohledem na problematiku LED žárovek je životní prostředí. LED zdroje na rozdíl od klasických zdrojů neobsahují rtuť. Jejich používáním se šetří elektrická energie, v důsledku čehož klesá i potřeba její výroby. Z toho vyplývá (vzhledem k většinovým tepelným elektrárnám) snižování emisí CO2 a šetření fosilních paliv. Další výhody: život LED žárovek, velký počet spínacích cyklů a okamžité rozsvícení na 100 %.

Výběr LED žárovky

Nejprve je nutné si uvědomit, do jaké místnosti bude zdroj umístěn a jaké činnosti budou v dané místnosti provozovány. Podle toho je třeba vybrat výkon žárovky. Například na toaletu stačí 7W LED žárovka, v obývacím pokoji 13W. Dalším kritériem je úhel světelného svazku. Při požadavku osvětlit větší plochu je zapotřebí větší úhel poloviční svítivosti a naopak. Příkladem může být osvětlení jídelního stolu, kde je vhodné osvětlit celou plochu, a naopak svítidlo u lůžka, kde je třeba osvětlit pouze knihu a nerušit okolí. Dalším důležitým faktorem je podání barev Ra. Je to schopnost žárovky přesně reprodukovat barvy v porovnání s osvětlením ideálních srovnávacích světelných zdrojů. Ve vnitřních prostorech, v nichž osoby pracují nebo pobývají dlouhodobě, nesmí být Ra< 80.

LED pásky

U LED pásků jsou 3 nejdůležitější faktory výběru:

  • umístění (ochrana krytí IP) – vnitřní, vlhké prostředí, exteriér
  • svítivost (světelný tok v lumenech) – slabá, střední, vysoká, extra vysoká
  • barva – studeně bílá, teple bílá, červená, žlutá, modrá, zelená, RGB

 

Umístěním LED pásku si volím, jak vysoký stupeň ochrany krytí IP má LED pásek mít. Když budete chtít LED pásek umístit ve skříni, za televizi, okolo skříněk nebo tam, kde pásek nepřijde ke styku s vodou vyberte „Umístění – Interiér“ neboli LED pásek s krytím IP 20. Pro prostory, kde LED pásek může přijít do kontaktu se stříkající vodou (např. koupelna či kuchyň), vyberte „Umístění – Vlhké prostředí“ neboli LED pásek s krytím IP 54. Tam, kde by LED pásek mohl být po dobu několika hodin ponořen ve vodě, je třeba vybrat „Umístění – Exteriér“ neboli stupeň ochrany krytí IP 68. Umístění LED pásků doporučujeme na teplovodivý a nehořlavý povrch.

Svítivostí LED pásku si volíte, do jaké míry vám má LED pásek prostor osvětlovat. Když potřebujete pouze dekorativní osvětlení, vyberte „Svítivost – Slabá.“ Pokud potřebujete osvětlit například oblečení v šatní skříni, vyberte „Svítivost – Střední“. Pro pracovní plochy (např. kuchyňská linka) je dobré zvolit „Svítivost – Vysoká“. „Svítivost – Extra vysoká“ je vhodná pro místa, kde je LED pásek umístěn dále od pracovní plochy nebo požadujete plochu více osvítit. Upozorňujeme, že LED pásky jsou prvotně určené k dekorativnímu osvětlení a člověk by pod nimi neměl trávit většinu dne.

Barva neboli jakou barvou LED pásek svítí, je možné zvolit ze 7 možností – studeně bílá, teple bílá, červená, žlutá, modrá, zelená, RGB. Barva studeně bílá je podobná světlu ze zářivek, barva teple bílá světlu z klasických vláknových žárovek. Do domácnosti se proto doporučuje použití barvy teple bílé (lidské oko je na ní více zvyklé). Barva světla studeně bílá se zpravidla využívá k osvětlení vitrín či v obchodech. Barva RGB značí, že si s pomocí ovládání (sekce Ovládání) můžete vybrat, jakou barvou bude LED pásek svítit. Dále si můžete vybrat barvu modrou, žlutou, červenou či zelenou.

LED reflektory

Klasické jsou určené jak pro domácnosti, tak i pro komerční účely. Slouží k nasvícení např. prostoru před garáží, fasád, soch, zahrad a jiných objektů. Některé jsou přenosné a proto si můžete nasvítit to, co právě potřebujete. Základem je si vybrat výkon LED reflektoru v parametru „Výkon“, kde uvádíme, jaký výkon halogenového reflektoru nahrazuje LED reflektor. Druhým parametrem je „Barva světla“, kde si můžete zvolit ze 3 možností – studeně bílá, teple bílá, bílá. Nejpoužívanější barva světla je studeně bílá (barva zářivky) a teple bílá (barva klasické vláknové žárovky). K osvětlení např. terasy je lepší zvolit teple bílou barvu světla, protože lidské oko je na ni více zvyklé.

U průmyslových reflektorů jsou důležitými parametry výkon a barva světla. Tyto reflektory jsou určeny k osvětlení hal, prodejen, hradů, zámků, kostelů či jiných objektů. Pro správný nákup průmyslových LED reflektorů kontaktujte naši službu McLEDasist na telefonním čísle +420 244 001 586 nebo emailu: mcledasist@schmachtl.cz. Připravíme Vám individuální nabídku a také výpočet v programu DIALux (slouží k výpočtu osvětlení haly podle platné legislativy). Tento výpočet nabízíme zdarma.

www.mcled.cz