Pro chladný podzim jsou ideální bylinkové čaje plné zdraví

Rate this post

Každý z nás už se pravděpodobně na vlastním těle přesvědčil, jak blahodárně na nás mohou působit různé bylinkové léčivé čaje. Každá z bylin si umí v našem těle najít tu část, které dokáže pomoci. V tomto směru je přírodní léčba dokonalá. Ne nadarmo se říká, že není na světě bylina, aby na něco nebyla.

Chladný podzim a zima jsou ideálním obdobím, kdy je dobré popíjet bylinkové čaje nejen pro zahřátí, ale i jako prevenci proti onemocnění.

Při zahlenění vyzkoušejte rakytníkový čaj

Čaj z rakytníku můžeme připravit buďto z kůry nebo z listů. Popíjíme jej po jednom šálku dopoledne a jednom odpoledne. Pomůže nám nejen s odhleňováním organismu, ale i při zažívacích nebo plicních potížích. Dokonce dokáže regulovat krevní oběh. Léčí také sliznice. Přímo vitamínovou bombou jsou plody rakytníku, které se dají konzumovat jak čerstvé, tak sušené. Zralé plody včetně semen jsou doslova koncentrovanými účinnými látkami. V 1 kg zralých plodů rakytníku je obsaženo takové množství vitamínů A a C, že by s ním člověk vystačil půl roku.

Bazalku využijeme v čajových směsích

Bazalku známe všichni jako chutný doplněk mnoha různých pokrmů. V kombinaci s ostatními bylinkami, jako jsou například meduňka, dobromysl nebo puškvorec se bazalka využívá pro přípravu čajových směsí. Zvolená směs se jednoduše přelije vroucí vodou a nechá se 10 minut louhovat. Bazalka je účinná při léčbě žaludku a střev. Hodí se pro ty, kdo trpí plynatostí. Její silice pomáhají hojit zranění, revmatické obtíže a také deprese nebo poruchy spánku. Účinná je při bolestech kloubů, nachlazení a účinkuje jako močopudný prostředek.

Meduňka odstraní nervozitu, podrážděnost a napětí

Pokud jste si nevypěstovali přes sezónu dostatek meduňky na vlastní zahradě, kupte si v lékárně sušenou bylinu a vařte si z ní čaj nejlépe na večer. Uklidní vás a zbaví vás pocitu podrážděnosti a neklidu. Na 1 šálek čaje postačí lžička sušené drogy, kterou necháte po přelití horkou vodou louhovat 8 minut. Pro lepší chuť je možné čaj osladit lžičkou medu.

Pro ty, kdo mívají srdeční slabost, je určen hloh

Hloh celkově působí převážně na srdeční problémy. Je doporučován na léčbu vysokého krevního tlaku, při srdečních slabostech, rozšiřuje cévy a působí antiskleroticky. To je hlavní důvod, proč je vhodný pro starší osoby. Navíc mírně uklidňuje. A jak si čaj z hlohu připravit? Na jeden šálek čaje budete potřebovat jednu kávovou lžičku květů z hlohu, kterou přelijete vroucí vodou a necháte louhovat 5 minut v zakrytém šálku.  Čaj se pije obvykle 3x až 4x denně. Sladit by se měl medem, ne cukrem. Při klimakterických obtížích se doporučuje jeho pití 3x denně mezi jídly. Pro zklidnění organismu by se měly vypít 2 šálky večer před spaním.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com