Přirozený řád v zahradě – to je ekozahrada

Rate this post

Snaha o přiblížení se přírodním zákonitostem, soběstačnost, důsledné pozorování přírodních procesů a hlavně snaha se jim maximálně přizpůsobit to vše a ještě mnohé další by se dalo nazvat ekologickým zahradničením. 
 
Straw hats on an old clotheslinePro úspěšné fungování ekozahrad je třeba myslet především na druhé a nikoli na sebe. Nepoužívat zde umělá hnojiva, pesticidy, ale ani umělou rašelinu. Biologický odpad bychom měli kompostovat a využívat i jiné přirozené zdroje jako třeba dešťovou vodu a ze zdánlivě nepotřebných předmětů, kupříkladu z větví z průklestu si vyrábět podpěry pod zeleninu a hlavně zapojovat zdravý selský rozum a zajistit zahradě co nejpřirozenější provoz.
Rozdělení do zón  
Permakulturu můžeme rozdělit do jednotlivých zón podle toho, co potřebujeme mít co nejblíže k domu, po ruce pro vaření, například nejrůznější bylinky a zeleninu, dále plochu, kterou využíváme k zahradnímu posezení a v největší vzdálenosti od domu například sad nebo plochu, kterou jsme oseli jako louku a někde v ústraní místo, kde kompostujeme biodpad.
Little organic/bio/permaculture gardeCo je nejdůležitější 
Za jednu z nejdůležitějších podmínek lze považovat respektování opakujících se přírodních cyklů. Také vývoj nejrůznějších zahradních společenstev bychom měli přirozeně podporovat a dát tak možnost životu druhově bohatšímu i na naší zahradě.  Budeme-li úspěšní, tato společenstva se časem stabilizují, nesmíme však na ně spěchat, může to trvat i desítku let.
Co přináší stabilizovaný systém 
Jakmile se ve vašem zahradním ekosystému postupně ustanoví rovnováha, vytvoří se vzájemné vazby mezi rostlinami, vazby mezi živočichy a také vzájemné vazby. Je-li systém dostatečně stabilní, nedochází obvykle k přemnožení žádného organismu, který běžně považujeme za škůdce, například hlodavci či mšice, plzáci nebo mandelinky. Pokud se však přece jen vyskytnou, i tehdy bychom si měli umět poradit. V takovém případě nasadíme bylinné preparáty, vyzkoušíme výluhy z kopřiv anebo z kostivalu. Bylinné jíchy jsou i skvělým přírodním hnojivem, které získáte zadarmo a vaší zahradě poslouží účinně a bez jakýchkoli vedlejších účinků.
ittle organic/bio/permaculture gardenCo vysazovat do ekozahrady 
Pokud nezadáte tvorbu vaší ekozahrady odborníkům, můžete si některé činnosti ulehčit. Vysazujte spíše trvalky, keře a dřeviny, než letničky, které byste museli obnovovat každoročně. Volte také rostliny množící se v dostatečném množství samovýsevem, jako například orlíčky, kopr, koriandr medvědí česnek a mnohé další. Snažte se co nejvíce k výsadbě využívat druhy, které přirozeně rostou v okolí vaší zahrady, choďte na procházky do blízkého okolí a inspirujte se zde. Při výsadbě berte na zřetel i postupný růst a rozvoj zahrady. Vybírejte rostliny, ze kterých můžete mít užitek, nezapomínejte na dlouhověké dřeviny a vysazujte různé odrůdy postupně, aby postupně také dozrávaly. Pamatujte však, že permakutura založené odbornou firmou bývá snazší na údržbu.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz