Příčiny vzniku plísní v nově rekonstruovaných objektech

Rate this post

Zima po velké rekonstrukci vašeho bytu či domu může odhalit nejrůznější problémy od hůře vyhřívaných místností až po plíseň v interiéru. Nejčastěji se plísně objeví okolo oken, v šatnách a na toaletách a také ve skříních, které jsou přisazeny k obvodové zdi anebo v rozích obvodových zdí v nedostatečně vytápěných místnostech.

Kde všude hledat příčiny těchto obtíží

1. Změna způsobu vytápění

Plisen po rekonstrukci 1

Výrazné omezení odvodu vlhkého vzduchu z místnosti a zároveň tedy její vysoušení způsobí často přechod od lokálních topenišť na centrální. Obvykle při přechodu z topení v krbu a kamnech na kotel anebo na krb s přisáváním zvenčí. Pomocí stechiometrie došlo ke zjištění, že pro spálení cca 2 uhláků uhlí je zapotřebí 100 m3, jinak uhlík neshoří. Po nahřátí je každý metr kubický přivedený z mrazivého venkovního prostředí schopen odvést až 20 g vodní páry. Spálením zmíněných 2 uhláků je možné odvést ze stavby okolo 2 kg vlhkosti, což může představovat vlhkost vytvořenou za 4 hodiny vaření nebo za hodinu sprchování, případně vysušením prádla z 1 pračky, které jsme sušili v koupelně. Dojde-li tedy v důsledku rekonstrukce k odstranění tohoto typu vysoušeče vzduchu, musí být nahrazen jiným způsobem odvodu vlhkosti. V úvahu přichází větrání nebo odvlhčování. Oba způsoby nám však přivodí ztrátu energie anebo jejího příkonu.

2. Nevytápění některých místností

Plisen po rekonstrukci 2

Plísněmi bývají napadány často také místnosti, které jsou nevytápěné, čili takové, kde je výrazně nižší teplota, kupříkladu šatny, haly, schodiště, záchody, nebo i ložnice, kde se udržuje trvale nižší teplota. Ve vytápěných místnostech se pohybuje relativní vlhkost vzduchu okolo 50%, v těch nevytápěných se vlhkost zvyšuje až k 85%. Plísně klíčí už při 60 % trvalé vlhkosti vzduchu a rostou nad 70 %. Z toho vyplývá, že nevytápěné nebo málo vytápěné místnosti jsou ideálním prostorem pro plošné napadení plísní. Živným substrátem pro plísně různého typu se mohou stát například papírové tapety, lepidla a klíh obsažený v malbě nebo prach.

3. Neodborné osazení oken anebo výměna špaletových oken za okna plastová

Plisen po rekonstrukci 3

Výsledkem neodborné výměny oken může být vznik tepelných mostů. Při výměně mohou vznikat detaily, které v zimním období vykazují výrazně nižší teplotu, než je tomu u povrchu okolní konstrukce. K těmto situacím dochází po výměně dvojitých oken za okna s jednoduchým rámem, bez přiteplení detailu anebo pokud se zvolí rám malého rozměru z toho důvodu, aby nebylo třeba bourat niku. To jsou případy, kdy kolem nového rámu zbyde jen krátká cesta okolo 6 cm na odvod tepla ven ze stavby. Pás okolo nového rámu pak prochládá, což vytváří ideální podmínky pro vznik plísní.

Ač stavbu po rekonstrukci vytápíme stejně jako před ní, a zároveň stejně dlouho a často větráme, nacházíme z výše uvedených důvodů plísně na místech, kde předtím nebyly. Může za to vyšší vlhkost vzduchu v interiér.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com