Povinná výbava domácích pracoven

Rate this post

Každá domácí pracovna je jiná. Pro každou profesi je třeba domácí kancelář vybavit odlišně. Co však budou mít všechny pracovna společné? To je kvalitní pracovní židle nebo křeslo. Na něm rozhodně nešetřete.

Je jedno, zda na svou práci potřebujete doma klid, nebo spíše dostatek prostoru. V domácí pracovně by rozhodně nemělo chybět pohodlné křeslo, či pracovní židle. Vaše pracovna může zahrnovat klidně i rýsovací prkno, skříň na šanony nebo dva monitory na stole, ale bez čeho se neobejdete, je pohodlné sezení. Pohodlí byste měli zajistit i vašim případným návštěvám.

Jak vybrat tu správnou pracovní židli?

Bolest zad provázení všechny, kdo mají sedavé zaměstnání. A právě proto, aby vás záda nebolela, měla by vaše pracovní židle odpovídat daným normám a vaší tělesné schránce. Na židli se nevyplatí šetřit. Musí mít nastavitelnou výšku sedáku. Opěrka zad by měly být nejen nastavitelná, ale hlavně ergonomicky tvarovaná. Pohodlnější jsou židle s opěrkami na ruce a také s pěti kolečky, ty jsou stabilnější.

Dávejte si pozor na oči  

Kromě zad trpí při kancelářské práci také oči. Proto by měla být základem vybavení vaší domácí pracovny také nastavitelná lampa. Nezapomeňte na to, že pravákům by měla lampa svítit na stůl zleva a levákům naopak zprava. Ideální jsou tedy lampy s kloubovým ramenem a dostatečně silným světlem. V počítači se nesmí odrážet světlo z oken. Okna musí být tedy dobře stínitelná. Vaši očím bude prospěšné nastavení jasu monitoru a v neposlední řadě i samotné umístění monitoru. Platí pravidlo, že horní okraj monitoru byste měli mít v úrovni vašich očí.

Co pomůže s pořádkem v domácí pracovně

Pořádku v pracovně nedocílíte jen pravidelným úklidem na stole anebo ukládáním šanonů do skříní. Výhodné je pořídit si také organizéry na kabely. Přispějí k bezpečnosti vaší práce, ale i pohybu dalších osob v okolí vašeho počítače a stolu. Dalšími neocenitelnými pomocníky ve vaší domácí pracovně se stanou také kancelářské organizéry, stojany a stojánky na tužky, telefon, brýle a flashky.

Různé alternativy umístění

Vaše domácí kancelář by rozhodně neměla být jen strohým místem určeným k výkonu vašich pracovních povinností a plnění úkolů. Měla by pro vás také představovat příjemné místo a inspirativní prostředí. Zajímavým prvkem se může stát pracovna umístěná na vyvýšeném pódiu. Přispěje tak k optickému rozčlenění místnosti. Pokud však naopak budete muset při zařizování domácí pracovny šetřit místem, doporučujeme pořídit si pracovní stůl na kolečkách. Jednoduše si pak budete moci zřídit pracovnu tam, kde to bude vyhovovat jak vám, tak i celé vaší domácnosti, případně místo flexibilně přesouvat.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

225 total views, 2 views today