Pořiďte své kočce catio

Rate this post

Nechcete, aby se vaši domácí mazlíčkové nudili, a zároveň je nechcete ani držet neustále doma pod zámkem? Pak pro vás máme skvělý nápad v podobě, která se stává celosvětově stále využívanější možností, jedná se o takzvané catio. Co to je a jak by mělo takové catio vypadat?

 catio_01

Foto: brit.co

Catio je skvělou možností, jak kočce umožnit pohyb venku a přitom v bezpečí blízkého domova. Tou možností je postavit jí venkovní výběh, tedy takzvané catio. Výraz catio má svůj původ ve složenině dvou anglických slov cat = kočka a patio = otevřený prostor navazující na dům.

catio_02

Foto: apartmenttherapy.com

Prostřednictvím catia můžete kočce (kočkám) dopřát bezpečný pohyb ve venkovním výběhu, aniž byste museli mít svou kočku neustále na očích. Catio je v podstatě systém oplocení s výstupem propojeným s domem, který zajistí, že vaše kočka neunikne mimo prostor speciálně vyhrazený jen pro ni.

catio_03

Foto: pinterest.com

Catio je způsob, jak dát vaší kočce jistou míru volnosti a zároveň ji nepustit za hranice vašeho dvora či zahrady. Catio lze vybavit přesně na míru té které konkrétní kočce. Můžete pro ni vytvořit velkorysý prostor na proběhnutí, ale také skvělé místo, kde si může pěkně lenošit na čerstvém vzduchu.

catio_04

Foto: lachatteriedeliledescoons.com

Prolézačky, tunely, škrabadla, úkryty, kočičí stromy nebo hamaky, to vše se může objevit ve vašem patiu pro kočky. Velmi dobře promyšlenou speciální formou catia jsou  catia přenosná, která se dají složit a jednoduše přemístit tam, kam cestujete i vy se svou kočkou, třeba na dovolenou s karavanem.

catio_05

Foto: designmag.fr

Catio je novinkou, která se k nám dostává ze zahraničí. Ale již nyní se tomuto způsobu realizace kočičího výběhu věnuje celá řada zahraničních chovatelů koček. S přicházejícím pěkným počasím se možná pustíte do realizace podobného projektu i vy.

catio_06

Foto: designmag.fr

Základ tvoří vždy klec, která je velikostně přizpůsobena možnostem vašeho pozemku. Vylepšené catio může zahrnovat příjemné stínění, točité schodiště, zavěsit do něj můžete kočce něco jako houpací síť, ale vytvořit v něm lze třeba i rybníček s vodopádem nebo kočičí dráhu.

catio_07

Foto: iheartcats.com

Některé firmy v zahraničí, které se pustili do výroby těchto výběhů pro kočky, už mají své patenty a navrhují zákazníkům patio pro kočky na míru. Velký důraz je třeba klást na místo, které spojuje dům s výběhem.

catio_08

Foto: brit.co

Text: Zuzana Bohdalová