Pohodlí můžete mít i v malém bytě

Rate this post

Převažujícím typem bydlení u nás jsou malé byty i místnosti. Většina z nás by si pochopitelně představovala bydlení prostornější, s dostatkem soukromí. Někdy si ale zkrátka nemůžeme vybírat a proto, abychom si bydlení na malém prostoru zpříjemnili, musíme něco udělat. Naštěstí existuje celá řada vychytávek, které nám s tím pomohou. 

Pro vylepšení bydlení v malém prostoru nám pomohou barvy, zrcadla, vzory a ve výrazné míře také osvětlení. Zamyslet se můžeme i nad využitím dveří a hlavně nehromadit věci a pravidelně uklízet. Malý byt totiž vyžaduje pravidelný a důsledný úklid.

Jak na barvy v malém bytě

Pamatujte, že nic nezkazíte, použijete-li jednotný barevný základ ve světlých, ideálně přírodních odstínech. Rozhodně nemíchejte mnoho barev na čtyřech stěnách jednoho pokoje. Ten by pak působil stísněně a vy byste se v něm necítili dobře. Bílá barva je vděčná a věčná, vsaďte na ni. V malém bytě se nemusíte obávat kombinovat ji s bílým nábytkem. Takto zařízená místnost bude jednoznačně působit jako větší a uspořádanější. S barevností vsaďte na doplňky, stačí dva tři kousky v barvách z obrácené strany barevného spektra a uvidíte, jaký efekt vyvolají.

Využijte plochu dveří,

Dveře nemusí pouze oddělovat jednotlivé místnosti, mohou mít i mnoho dalších funkcí. V dětském pokoji je polepte tabulovou tapetou, na kterou si děti budou moci malovat a psát. V kuchyni je můžete polepit korkem a vytvořit si na nich praktickou nástěnku nejen na vzkazy, ale třeba i na výkresy vašich dětí. Zakupte praktické věšáky na dveře a využívejte například dveře od koupelny nebo ložnice jako pohotovostní šatnu.

Důležitá funkce osvětlení

Jistě budete souhlasit, že atmosféru v bytě nejlépe podkreslují světla. Jejich vliv na to, jak se v bytě cítíme, je velmi významný. Pracujte tedy i v malém bytě s celým systémem osvětlovacích těles. Nemyslete si, že v malé místnosti si vystačíte s jedním lustrem. Všechna svítidla, která v jedné místnosti využijete, vybavte stejným typem světla, tedy o shodné intenzitě i barvě. Svítidla nemusí nutně být z jedné kolekce, aby vytvořila jednotný dojem z prostoru a naladila u vás doma příjemnou atmosféru.

Bytoví architekti navíc doporučují dělit jednotlivé místnosti do zón, aby bylo jasné, která část pokoje k čemu slouží. Příkladem může být dětský pokoj s hrací a spací částí. Nezapomínejte na zrcadla, která vám v malém bytě udělají medvědí službu. Zvláště, jsou-li umístěna tam, kam nemá přístup přirozené denní světlo, například v chodbě nebo v koupelně. Důmyslnou organizací prostoru se dá také mnohé změnit a vylepšit. Dejte si tedy se zařizováním malého bytu na čas, aby výsledek stál za to.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shuátterstock.com

 

263 total views, 3 views today