Podzim je čas na preventivní opatření proti chorobám třešní

Rate this post

 

Chorob a škůdců, kteří se mohou na třešních objevovat, je poměrně široké spektrum. Vzhledem k tomu, že třešně jsou významným ovocem v našem zeměpisném pásmu a konzumujeme je opravdu rádi, měli bychom také vědět, jak se s jejich škůdci popasovat.

Podzim je cas na preventivni zasahy u tresni 1

Mšice černá – třešňová

Pokud se na stromě vyskytují mravenci, je to neklamnou známkou toho, že třešeň osídlily mšice. I když mravenci strom, ani jeho plody přímo neohrožují, nedovolí užitečným živočichům dostat se ke koloniím mšic a zničit je. Mravenci si mšice hýčkají a chrání kvůli tomu, že z nich mají užitek, sají jejich medové výměšky. Jedinou možností je přerušit mravenčí stezky a položit na ně lepové pásy, na kterých mravenci uvíznou. Výskyt mšich poznáme také podle toho, že mladé listy třešně jsou již od brzkého jara deformovány – stáčejí se směrem dolů a kroutí se. Na své spodní straně nesou černé mšice třešňové.

Důležitá je kontrola stromů již během zimy, kdy můžeme na větvích třešní zjistit velký výskyt vajíček. Pak je bezpodmínečně nutné ještě před nástupem rašení provést postřik. Při silném rozšíření škůdců s nimi bojujeme pomocí insekticidů. (Zolon, Neudosan, Dursban).

Vrtule třešňová

Hnědé propadlé místo nahoře u stopky signalizuje výskyt vrtule třešňové. To znamená, že dužinu plodu užírá bílá larva, která se vylíhla z vajíčka nakladeného do ještě bledých třešní. Moucha – vrtule třešňová je tím škůdcem. Nakažené ovoce padá k zemi a tam vrtule přezimuje.

Důležitým preventivním opatřením je tedy sesbírat všechny plody třešní nejen ze stromu, ale i ze země. Další možností je vyvěšení žlutých lepových desek na strom v době, kdy zelené třešně začínají blednout.

Podzim je cas na preventivni zasahy u tresni 2

Dírkovitost

Dírkovitost se na třešňových listech začne projevovat již velmi brzy zjara. Listy mají nejdříve červené skvrny, následně listová tkáň odumírá a vypadává a listy jsou plné typických otvůrků. Už v průběhu léta pak listy začínají ze stromu opadávat. Dírkovitost se ale projevuje i na plodech. Ty mají červeně ohraničené skvrnky a prohlubně. Ovoce se tak stává nepoživatelným. V létě dojde k infikování výhonků, v nichž škůdce následně zimuje.

Při napadení stromů dírkovitostí je třeba ořezat větve třešní až na zdravé dřevo. Opadané listí nesmí zůstat pod stromem. Musí se shrabat a spálit. Ještě před začátkem kvetení je vhodné napadené stromy postříkat Kuprikolem, přípravkem proti houbám.

Korová nekróza

Ropuší kůže, i tak by se dala nazvat tato choroba napadající stromy třešní. Korová tkáň, která odumírá, má místy drobné bradavičnaté výrůstky a vypadá tedy jako kůže ropuchy. Jedná se v podstatě o plodnice hub ronících lepkavou hmotu. Odumírá nejen kůra, ale i listy stromu. Na vině je obvykle příliš těžká půda, do níž byla třešeň vysazena.

Po sklizni odřízněte napadená místa a ošetřete je stromovým balzámem, nebo přípravkem na ošetření ran. V průběhu podzimu, jakmile nastoupí opad listů, ale i v jarním obdobím ještě před kvetením můžete strom preventivně ošetřit postřikem – přípravkem s vysokým obsahem mědi.

Další choroby třešní

Bohužel se u třešní může vyskytnout také skvrnitost listů, na niž není v současnosti povolen oficiálně žádný účinný přípravek. Důležité je shrabávat a odstraňovat spadané listí. Dalším postižením stromů třešní je moniliová hniloba, kdy se na zralých plodech objevují kruhovitá nahnilá místa. Vyskytnout se může i moniliové zasychání výhonků, kdy na konci doby květu náhle začnou odumírat výhonky, napadené listy a následně i celé větve. Ze škůdců to pak mohou být ještě píďalka podzimní, hladová housenka požírající čerstvé pupeny, nebo pilatka třešňová – černá slizovitá larva. Řešením je použití insekticidu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com