Podle čeho vybírat štípače dřeva

Rate this post

Proč si neulehčit stále se opakující práci, která se stává někdy i pořádnou dřinou. Chystáme-li na chatě či chalupě dřevo na otop, může se nám hodit štípač na dřevo. Moderní štípače dřeva dělíme na dvě skupiny, na štípače horizontální a štípače vertikální. Díky nim na namáhavé sekání či štípání dřeva se sekyrou v ruce můžete už navždy zapomenout.

Snadná obsluha bez větší námahy

Obsluhovat štípač dřeva může prakticky každý. Jeho obsluha je snadná a není třeba vyvíjet žádnou větší námahu. Dřevěné poleno se jednoduše položí na ložnou plochu, případně na pracovní desku a následně se podrží spínač nástroje. Namáhavou práci za člověka vykoná hydraulika. Kolečka zajišťují mobilitu u obou typů štípačů. Speciální údržbu nevyžaduje žádný typ štípačů. Jen občas je třeba zkontrolovat olej a v případě potřeby zajistit jeho výměnu.

Pracovní výška: nastavitelná nebo stálá?

U některých štípačů je možné vyměnit běžný štípací klín za klín křížový. Tím dojde k rozštípnutí polena na 4 kusy. Běžný štípací klín rozštípne poleno pouze na 2 části. Abychom mohli u horizontálních štípačů nastavit jejich pracovní výšku, je nutné postavit je například na stůl. U vertikálního štípače určuje pracovní výšku samostojná konstrukce.

Srovnání horizontálních štípačů s vertikálními

Pokud má štípač plnit funkci štípání dřeva na menší polínka, například do krbů či do kamen, bude stačit horizontální štípač o výkonu do 6 tun. Vertikální štípače, které mají výkon až 12 tun, rozštípou už opravdu velké špalky.

Srovnáme-li štípače horizontální s vertikálními, tak u horizontálních máme k dispozici nižší cenu, menší výkon a menší tlak dostatečný pro menší polena. Používá se pomocí klasické zásuvky. U vertikálních štípačů je zapotřebí trojfázový proud, pohyblivý klín a velký tlak. Díky velkému tlaku je možné rozštípnout velká polena, s nimiž se ovšem hůře manipuluje.

Zaměřeno na ceny

Průměrné ceny štípačů dřeva se pohybují mezi 5 až 20 tisíci korunami. Setkat se můžeme ale i se štípači za 3 tisíce nebo také za 50 tisíc korun. Před koupí štípače však zvažujte nejen jeho pořizovací cenu, ale také velikost polen, která budete s největší pravděpodobností obvykle zpracovávat.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

406 total views, 1 views today