Plánujete zbudovat chodník v zahradě? Máme pro vás inspiraci!

Cesty v zahradě jsou nejpoužívanějším zařízením v zahradě. Ať je široká nebo úzká, vždy musí být cesta hlavně funkční, a to za jakýchkoli povětrnostních podmínek. Cesta by měla být nejen krásná, ale i plně funkční, aby se po ní dalo nejen pohodlně chodit, ale i z ní dobře pracovat. A hlavně: každá cesta má mít svůj cíl.    

Foto: kitchencupboarddesigns.info

Jakou zvolit šířku zahradní cesty? Její poslání a celková velikost zahrady vám to napoví.

Foto: crunchhome.com

Cesty v zahradách mohou být zhotoveny z různých materiálů. Často jsou tyto cesty pískové, jindy dlážděné, jako například v tomto případě. Na dlažbu byly využity starší pálené cihly.  Jindy je možné cestu vydláždit dlaždicemi nebo kameny. Ty menší cesty mohou být vytvořeny ze šlapáků nebo z oblázků.

Foto: architecturaldigest.com

Ornamentální oblázkové chodníčky jsou velmi náročné na tvorbu, ovšem výsledný efekt stojí za to. Zatímco u pískových cest a cestiček musíme počítat s tím, že si písek nanosíme i domů, u takovýchto cest se nemusíme obávat ani uklouznutí v zimním období.

Foto:conservastore.com

Při stanovení hlavní přístupové cesty počítáme s tím, že na jednu osobu využijeme šířku mezi 0,60 až 0,75 m. Pokud ale cestu využívají obvykle dvě osoby zároveň, je pro ni jako nejvhodnější stanovena šířka mezi 1,20 až 1,50 metry. Jen na velmi malých zahrádkách, kde opravdu musíme šetřit místem, zakládáme cestu širokou jen jeden metr.

Foto: setyouroom.com

Foto: doitdecor.com

Zahradní cesta může být sestavena také ze šlapáků různého druhu. Zajímavě vypadá i kombinace dřeva a kamenů. Jakmile mezerami mezi materiály prorostou rostliny, bude taková cesta vypadat úžasně.  

Foto: gowritter.com

Vedlejší cesty spojují na zahradách různá místa. Jejich šířka se doporučuje přibližně 0,60 m. Měly by vést mírnými oblouky. Neměly by ale být ani příliš klikaté. Ovšem ani zcela rovné cesty nemusí působit zcela přirozeně.  

Foto: pinterest.com

Šrucha (Portulaca), která je na tomto snímku vysazená jako výplňová rostlina mezi břidličnými pláty, může být nahrazena i jinými rostlinami, například irským mechem (Sagina subulata), nebo půdopokryvnou mateřídouškou (Thymus) či rozchodníkem ostrým (Sedum acre), či kotulou (Leptinella).    

Foto: lushome.com

Jak ukazuje náš poslední příklad, možné jsou i vícečetné kombinace materiálů. Vypadat pěkně může i spojení dřeva, oblázků a dlaždic.

Text: Zuzana Bohdalová

189 total views, 3 views today