Ozdobnice rády tančí ve větru

Rate this post

Trvanlivé a zároveň velmi atraktivní krásky ozdobnice  dodají záhonům na zahradách spoustu ladného pohybu i při mírném vánku. Stejně dobře zkrášlí moderní zahrady jako i venkovské nebo městské zahrady v přírodním stylu. Ozdobnice jsou strukturálně natolik výrazné, že je v žádném případě nepřehlédnete. Bujně a svěže působí od jara až do pozdního podzimu. 

Co očekávat od ozdobnic čínských

Chcete do své zahrady celoročně zajímavé a soběstačné rostliny? Pak vsaďte na ozdobnice  čínské (Miscanthus sinensis). I nyní na podzim mají co předvést. Přes jaro a léto svěže zelené rostliny na podzim začnou získávat barevné pigmenty a postupně a pomalu se změní na výrazně žluto oranžové odstíny někdy dokonce na vínové. Tou dobou už se kořeny rostlin chystají k zimnímu spánku, z listů se vypařuje voda, avšak celá nadzemní část rostlin je stále krásně hustá. Rozhodně ji nestříháme, aby se na ní mohla zima umělecky podepsat a průběžně ji zdobit jinovatkou, která zmrzne a vytvoří okouzlující zimní obraz v jinak spící zahradě.

Jaké je kvetení ozdobnic  

Obdobím květu ozdobnic je září až říjen. Květy jsou na rostlinách v hojném počtu. Mají béžovohnědé odstíny barev. K opylení dochází pomocí větru, patří tedy k větrosnubným rostlinám, přesto, že se o pyl na jejich květech zajímají i včely. Po opylení jako by se květy rozčepýřily a získají podobu prachového peří.

Množení dělením

Chcete-li získat další rostliny, není nic snazšího, než na konci léta trsy vyrýt z půdy a rozdělit je. Při rozsazování jednotlivých trsů nechejte krčky rostlin mírně vyčnívat. Pokud byste je zahrnuli půdou, mohly by začít během podzimu a zimy zahnívat. Jednotlivé části rozdělených trsů nevysazujte sobě blíž než na 30 cm. Velmi půvabně vypadá, vysadíte-li tři trsy v jedné skupině. Pěstujete-li ozdobnici v nádobě, nezapomeňte ji na podzim vydatně zalít. Velké opadavé trávy, mezi něž patří právě Miscanthusy můžeme přes zimu ponechat na místě. Svážeme je tak, že je ohneme směrem dolů. Jestliže se ale zkroutí a polehnou, je lepší je ostříhat.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

296 total views, 1 views today