Otočníky voní po vanilce

Rate this post

Otočníky patří k jedněm z nejkrásněji vonících rostlin, které se dají pěstovat v truhlících i v jiných nádobách, nebo klidně i přímo na záhoně. Umístíte-li je do truhlíků na okenním parapetu, budou vás intenzivně zásobovat sladkou vanilkovou vůní i v místnosti. Ačkoli jsou otočníky původně trvalé rostliny, u nás se pěstují jen jako letničky.

Vonné květy mají různé barvy

Otočník (Heliotropium arborescens) bývá někdy nazýván také jako Heliotropium peruvianum. Jedná se o rostlinu pozdního léta. Právě tehdy plně kvete svými nejčastěji fialovými květy. Tato barva je jejich základní. Ovšem některé odrůdy kvetou i bíle, jako například Heliotropium ramosissimum nebo Heliotropium indicum, případně i růžově nebo vínově.

Pěstování hrnkových rostlin

Pro pěstování v nádobách je vhodné vybrat si některé z kompaktněji rostoucích kultivarů otočníků. Ty mají maximální výšku obvykle do 45 cm. Je třeba je chránit před přímým sluncem. Až do pozdního léta budou truhlíkové a hrnkové rostliny potřebovat hodně vody.  Ve vegetačním období je nutné zalévat je často. Pro to, aby otočník dobře rostl, pěstujeme jej v kvalitní dobře propustné zemině, nejlépe v rašelině. Stačí si vysít otočník ze semen, ale můžeme si jej namnožit i z řízků odebraných v létě či na začátku podzimu. Semena dobře klíčí na světle, a to při teplotě ideálně 21 °C.

Jak rostliny správně zavlažovat

Jakmile rostliny rozesadíte, po šesti týdnech můžete začít s jejich přihnojováním, postačí k tomu běžné hnojivo. Otočníky snesou minimální teplotu 7 °C. Pokud jste si zakoupili rostlinu k zimnímu květu, buďte se zálivkou opatrní. Otočníky nepotřebují ani zvyšování vzdušné vlhkosti v okolí. V zimě je třeba chránit je před nadměrnou vlhkostí. V letním období potřebují vody výrazně více a v pravidelných intervalech. Chcete-li, aby se rostliny pěkně košatily, je třeba už mladé rostliny začít vyštipovat. Podaří-li se vám některé exempláře přezimovat, budou na jaře pravděpodobně dosti vytáhlé. Proto je zastřihněte zpětným řezem a zkraťte je až na 10 cm.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com