Osvěžte si cypřiškem vzduch v interiéru

Cupressus macrocarpa je ideálním čističem ovzduší v interiérech. Navíc jeho svěže zelená barva a zajímavý stromečkovitý tvar z něj činí netradiční pokojovou rostlinu. Poté, co po něm přejedete rukou, se krásně rozvoní a vonné esence z jeho listů se doslova okamžitě rozšíří po celém okolí. Jako pokojovou rostlinu jej můžeme jen doporučit.
Cupressus macrocarpa
Jak již název sám napovídá, cypřišek pokojový byl přímo vypěstován pro růst v interiéru. Je považován za spolehlivě fungující čističku vzduchu. Pokud tedy máte problémy v domácnosti například s alergeny, prachem, nebo vlhkostí, může být cypřišek tím pravým řešením vašich obtíží. Jakmile vyzkoušíte, zda se této rostlině bude pěstování ve vaší domácnosti líbit, pořiďte si více kusů této rostliny a pročistěte díky nim svůj interiér.
Pěstování Pokojovy cyprisek  2
Cypřišky nesnáší rosení, ale rozhodně potřebují pravidelnou zálivku, aby nevyschl jejich kořenový bal. Zálivku je třeba jim dopřát pravidelnou, aby nezačaly shazovat své šupinovité listy na nažloutlých zpeřených větévkách. V místnosti vyžadují umístění na světlém nebo polostinném místě, se zimními teplotami mezi 5 – 10 stupni. Ideálním místem jsou pro ně v zimním období zimní zahrady. Přes léto snesou vyšší teploty, pokud mají dostatek vláhy v půdě. Před přímým slunečním svitem se v létě musí stínit. Jedenkrát za měsíc je dobré přihnojit je ideálně hnojivem na zelené pokojové rostliny. Ani se substrátem není třeba si lámat hlavu. Vyhovuje jim běžný substrát pro hrnkové rostliny, poradí si i s příměsí rašeliny.
Tvarování
Zelená hmota této rostliny narůstá poměrně rychle, takže je možné cypřišky zajímavě tvarovat střihem. Velmi oblíbené jsou cypřišky pěstované jako korunka na kmínku anebo zástřihy do tvaru dvou koulí nad sebou. Tvar se udržuje stříháním, ale i vyštipováním na potřebných místech. Vzhledem k tomu, že jsou pokojové cypřiše schopné dorůstat výšky od 30 až do 150 cm, velmi dobře si tyto trvalé rostliny s tvarováním poradí. Zkušení pěstitelé jsou schopni pěstovat pokojové cypřišky jako bonsaje. I když nebudete chtít rostliny tvarovat, doporučuje se vždy na jaře každoročně rostlinky sestřihnout, jednak aby zhoustly, a jednak, aby se dobře udržel při růstu jejich tvar.
Dva druhy cypřiškůPokojovy cyprisek  3
Pro pěstování v domácnostech se doporučují dva druhy, a to Cupressus macrocarpa Goldcrest, který roste vzpřímeně a Cupressus cashmeriana rostoucí převisle. Oba druhy mají žlutozelenou barvu listů velmi svěžího vzhledu. Jedenkrát za dva roky, vždy na jaře, se doporučuje rostliny přesadit. Jako prevence proti vysychání rostliny se doporučuje dát do misky kolem něj vodu anebo postavit cypřišek v květináči na kamínky v ploché misce a zalít kamínky tak, aby byly ponořené, ale rostlina nestála ve vodě trvale.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com