Odvezli jste si cenné věci na zimu z chaty domů?

Rate this post

Jsme národ chatařů a na své letní příbytky bychom tak neměli zapomínat ani v zimě. Buďto bychom je měli pravidelně kontrolovat anebo je na zimu raději vyklidit, dobře uzamčít, zajistit a pokud je to možné, nechat kontrolovat alespoň někým, kdo bydlí poblíž anebo chatovou oblast pravidelně navštěvuje. 

Pravidelné kontroly chat a chalup provádějí v zimním období i policisté. Dokážou za jeden den zkontrolovat i desítky chat, a to také díky kynologům, kteří jim pomáhají i se svými speciálně vycvičenými psy. Nikdo ale nemůže vědět, zda je v hledáčku zlodějů právě vaše chata a kdy ji kdo hodlá navštívit a vybílit. Proto je třeba přijmout v prvé řadě preventivní opatření.

Na co se zaměřit při prevenci

Nechcete-li na jaře při návratu do chaty jen sčítat napáchané škody, zaměřte se v prvé řadě na dobré zabezpečení chaty, zavřete okna i okenice, zajistěte případné kůlny a dřevníky, pokud nechcete přijít ani o připravené dřevo na otop. Dobře uzamčete dveře, pořiďte na ně kvalitní zámek a třeba raději i petlici. Ještě při odchodu z chaty vše pečlivě překontrolujte.

Odvezli jste si cenne veci na zimu z chaty domu 1

Nenechávejte v chatách žádná lákadla pro zloděje

Zvláště, pokud máte za sebou již nějakou tu nepříjemnou zkušenost, kdy se vám někdo pokusil chatu vykrást anebo kdy k tomu opravdu došlo a vy jste přišli o spoustu cenných věcí, neměli byste ponechávat nic náhodě. Cenné věci si na zimu z chaty raději odvezte. V chatě by neměla zůstávat lákadla, jako například elektronika nebo sekačky na trávu, pily, sekyry, nákladnější zahradní nábytek, kola atd. Zloději si kolikrát z chat odnášejí i mnohem méně cenné věci anebo se do chaty vkradou jen kvůli pohodlí a jídlu. Jestliže jste se ale rozhodli tam takové věci ponechat přes zimu, měli byste si pořídit jejich fotodokumentaci. Když dojde na lámání chleba a je pachatel trestného činu dokonce zjištěn a vypátrán, často se stane, že majitelé ani přesně nevědí, o co všechno přišli anebo váhají, jestli věci někomu třeba nepůjčili anebo si je neodvezli jinam. S pořízenou fotodokumentací je také mnohem snazší dokázat, že odcizené a znovu nalezené věci jsou opravdu vaše.

Odvezli jste si cenne veci na zimu z chaty domu 2

Co dělat, když už k vloupání došlo

Pokud k vloupání přece jen dojde, doporučuje policie do objektu vůbec nevstupovat! V takovém případě volejte ihned policii na telefonní linku 158. Nechejte na policistech další kroky v pátrání, ale i zdokumentování vykradené chaty.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com