Netradiční způsoby zdobení velikonočních vajec

Rate this post

Patří Velikonoce k vašim oblíbeným svátkům? Pak se na ně jistě již těšíte a důkladně připravujete. Součástí příprav na Velikonoce je i výběr metody, jakou letos použijete na zdobení velikonočních vajec. Dnes máme pro vás bohatou inspiraci, a tak prohlížejte, vybírejte a bavte se u toho s celou rodinou.  

Foto: de.dawanda.com

Oblíbenou technikou zdobení velikonočních vajec je technika decoupage. Jedná se o jednoduchou a finančně nenáročnou techniku, kterou můžete vyzkoušet společně s vašimi dětmi. Potřebovat budete vajíčka, lepidlo na decoupage, plochý štětec na nanášení lepidla, vystřižené motivy z papírových ubrousků. Z papírových ubrousků vyberte ty, které mají zajímavý jarní, nebo přímo velikonoční motiv. Pomocí lepidla je opatrně nanášejte na vejdumky, sádrová vajíčka anebo na vajíčka z polystyrenu. Nechejte vajíčka s nalepenými ubrousky dokonale zaschnout.

Foto: diyready.com

Vajíčka můžete polepovat i novinami s textem a na ně ještě aplikovat další motivy písma. K tomu můžete využít staré noty, zahraniční tisk, noviny, které natrháte na proužky, lepíte na vyfouknutá prázdná vajíčka v proužcích, tak, aby neprosvítalo žádné volné bílé místo. K lepení použijte obyčejné lepidlo na papír, například Herkules. Nanášejte pomocí štětce a přebytečné lepidlo stírejte čistou pěnovou houbičkou. Vajíčka nechejte schout navlečená na špejli položené přes hrdlo nějaké nádoby.

Foto: etsy.com

Podobně postupujte i s lepením textilu na předem připravená, čistá a osušená vajíčka. Připravte si látku s vhodným motivem a nastříhanou na menší kousky. Látku pak přilepujte pomocí lepidla na textil. Nezapomeňte na závěr dokonale omýt a usušit štětec, který používáte k lepení, abyste jej mohli opětovně použít.

Foto: helenej.blogspot.se

K netradičním technikám zdobení vajec patří i využití akrylových barev. Vajíčka nemáčejte v barvách, ale použijte k jejich nanášení plochý štětec. Postupujte například v pruzích, nebo zvolte jakékoli jiné geometrické tvary a originalita vašich výtvorů je tím zaručena.

Foto: thecottagemarket.com

Máte-li k dispozici na zdobení polystyrenová nebo sádrová vajíčka, nemusíte být při práci s nimi tak opatrní, jako když pracujete s křehkými vejdumky. Můžete k nim nejen přilepovat různé ústřižky, ale i provázky, květinky, stužky anebo je zdobit zcela jinak podle vlastní fantazie. Do polystyrenových vajíček se například dobře vlepují korálky.

Foto: katasiana.com

Vajíčkům, která zdobíte u příležitosti letošních Velikonoc, můžete dát libovolný vzhled. Mohou díky vám získat třpytivý efekt, lesklý vzhled, něco jako tetování, či je nabarvit metodou ombré techniky, případně na ně navlékat takzvané košilky. Dá se na ně také uháčkovat slušivý miniaturní kabátek, nebo nalepit samolepky. 

Foto: artofit.org

Rozmanitě zdobených vajec docílíte například i při využití perleťových odstínů. K jejich barvení se využívá zakoupená sada tablet včetně tub s tekutou barvou. Vajíčka se nejprve uvaří, přičemž se použije jedlá soda ještě před uvařením, aby byla vejce dokonale umytá. Tablety se podle návodu rozpustí v octové vodě, pak se přidá horká voda. Počkejte, až vejce získá vámi požadovanou barvu, poté jej vyjměte a položte na ubrousek, kde okape. Ještě horké vajíčko dobarvěte lesklou tekutou barvou. Výsledek je famózní.  

Foto: jeannedarcliving.dk

Bílým vajíčkům bude slušet také jemná krajka a decentní stužky. Využít můžete nejrůznější staré zbytky krajky, nebo šifonu, či záclony s jemným motivem. Opět využijte lepidlo na textil a štětec s houbičkou pro odstranění přebytečného lepidla.

Foto: buzzfeeed.com

Chcete-li si s vajíčky opravdu vyhrát, vyzkoušejte metodu zdobení fixem. Permanentní černý fix, trocha trpělivosti a dobrý nápad v podobě netradičního motivu vám zajistí naprostou originalitu letošní velikonoční pomlázky. Kombinujte tenké linky s obloučky, čárkami, vyplněnými ploškami nebo motivy drobných květinek. Čím jemnější vzory budou, tím lépe budou vajíčka nakonec vypadat.

Foto: familyholiday.net

Na závěr jsme si pro vás nechali poněkud pracnější, o to ale zajímavější metodu zdobení vajec pomocí smotávaných papírků nebo stužek. Jedná se o metodu quilling, filigránovou metodu. Pomůcky na tvorbu seženete v každém dobře zásobeném hobby obchodě.

Text: Zuzana Bohdalová

179 total views, 1 views today