Nenáročné pokojové rostliny

Rate this post
Pravděpodobně jste na to už přišli, že ne všem rostlinám se u vás doma daří stejně dobře. Některé vyžadují dostatek světla, které jim vaše malá okna neposkytnou, jiné zase tu správnou orientaci vzhledem ke světovým stranám, dalším nevyhovuje vaše plynové topení anebo příliš suchý vzduch v místnostech vašeho bytu. Je tu ale jedno řešení, které vám dnes předložíme. Dejte se do pěstování nenáročných pokojových rostlin.

Flowers in interior
Samozřejmě, že se můžete před nákupem pokojových rostlin vždy poradit s odborníkem, který by vám měl doporučit pro dané podmínky vašeho bytu ten správný typ rostlin, ale existují určité druhy, které rostou dobře takřka všude a na některé naše prohřešky v péči dokážou rychle zapomenout.
Lopatkovec  (Spatiphyllum)
Snad nevděčnější pokojová rostlina, kterou můžete doma pěstovat bez větších starostí, je lopatkovec. Přelijete ji – přežije, vysušíte ji – přežije. Je to doslova indikátor vlhkosti, podle kterého se můžete se zálivkou řídit i u ostatních rostlin. Při nedostatku vláhy svěsí listy, které vám jednoznačně napoví, že je třeba zalít i ostatní květiny v bytě, aby neuhynuly. Lopatkovec svou signalizací tedy potažmo zachrání i ostatní rostliny. To však neznamená, že vás obviňujeme z nedostatku péče o vaše pokojové rostliny. Lopatkovce jsou oblíbené pro svoji nenáročnost v pěstování, ale také pro rychlé přírůstky zelené hmoty, navíc často velmi pěkně kvetou velkými bílými toulci. Doporučujeme nepěstovat lopatkovce na přímém slunci.

Zamioculcas

Zamiokulkas


V posledních letech si velkou oblibu u pěstitelů pokojových rostlin získal zamiokulkas. Málokdo se sice dočká toho, že mu tato rostlina rozkvete, což však není na závadu, neboť se jedná o pokojovku, která dělá pěstitelům radost svými krásně leskle zelenými kožovitými listy, které vypadají jako by byly z vosku. Stonky těchto rostlin vyrůstají z podzemních hlíz, které zároveň rostlinám slouží jako zásobárna vody. Rostlina je tedy schopna vydržet i delší dobu bez vody. Nejčastěji v zimním období rostlina začne vytvářet nové stonky se světle zelenými listy. Nejen pěstování je jednoduché, snadno si totiž můžete rostlinu sami i namnožit. Stačí bal s hlízami opatrně rozdělit.
Dracena

Dracena


K dalším méně náročným druhům pokojových rostlin můžeme zařadit například kapradiny, sleziník (Asplenium nidus) a ledviník (Nephrolepis). Často se spokojí s nedostatkem světla, a tak se dají pěstovat třeba v koupelnách. Pokud jim však nezajistíte dostatek vzdušné vlhkosti a pravidelnou zálivku, usychají.  Velmi oblíbené jsou i nejrůznější typy dracen (Dracaena). V bytech se pěstují jak malé kultivary compacta, tak i nepravé palmy Dracaena marginata. Oblibu si získaly také rostlinky Lucky Bamboo, což jsou vlastně kultivary dračince pruhovaného (Dracaena sanderiana).  Vděčný a pěkně vypadající je také potos neboli šplhavník (Scindapsus). Není náročný ani na světelné podmínky, ani na zálivku, takže klidně i během vaší dvoutýdenní dovolené vydrží doma bez zálivky. Velmi snadno se množí oddělky kterékoli části rostliny, kterou můžete nechat ovíjet kolem podpěry anebo rostlinu pěstovat v závěsném koši. Doslova nenahraditelné, a to jak z pěstebního, tak i ze zdravotního hlediska, jsou pro každý interiér zelence (Chlorophytum).  Dokážou pohlcovat z ovzduší škodliviny mj. formaldehyd. Zelence taktéž vydrží bez vody velmi dlouhou dobu, mohou být pěstovány v kterékoli místnosti v bytě, i v temnější, například v koupelně, a to bez ohledu na orientaci vůči světovým stranám.
Budete-li vybírat při nákupu z výše zmíněných druhů pokojových rostlin, jistě neuděláte chybu.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz