Nebojte se velkých rostlin v bytě

Rate this post

Možná zaberou hodně prostoru a jsou okázalé, ale na druhé straně jsou velmi efektní a také obvykle dostatečně odolné. Vytvoří z vašeho bytu domov a péče o ně vám bude dělat radost. Tak proč si nedopřát o tu trochu zelené plochy navíc!mmm

Foto: welke.nl

Velké solitérní rostliny jsou nejen velmi atraktivní, ale také velmi populární. Některé z nich mohou za příznivých podmínek dorůstat až ke stropu. Starají se tak nejen o určitou atmosféru v místnosti, či optickou clonu, ale také aktivně ovlivňují klima v interiéru. Vhodným výběrem správné pokojové rostliny přispějete i vy k tomu, že se jí u vás doma bude dařit.

nnnnFoto: diyever.com

Fikus lyrata, fikus elastica, ale i růstově menší druhy jako například Fikus benjamína jsou velmi oblíbenými pokojovými rostlinami. Velké druhy – lyrata a elastica mají krásně lesklé listy, ale o jejich plochu je třeba pečovat, neboť se kvůli jejich rozměrům na nich usazuje prach. Stačí jej setřít navlhčeným hadříkem, což pomůže listům opět dýchat a získat svěže zelenou barvu. V betonových obalech dokonale vynikne jejich zajímavá struktura a stabilní obal je dokonale zajistí před vyvrácením. Tyto dva druhy také rády dorůstají do obřích rozměrů.

ggg

Foto: vegetablegardeningtips.info

A když na ně doma už nezbývá dostatek místa, přesuňte je přes léto na přistíněnou terasu, balkon anebo jim celoročně vyhraďte místo ve vaší zimní zahradě nebo atriu. Tam budou mít dostatek světla a nebudou se zbytečně vytahovat, nebo žloutnout.

vvvFoto: brit.co

Monstera skvostná, jak příznačné má tato monstrózní a zároveň okouzlující rostlina jméno! Patří k těm nejvděčnějším pokojovým rostlinám okrasným listem. Miluje světlo, ale vystačí si i s polostínem. Ideální pro její umístění je plocha poblíž severně orientovaného okna. Její proděravělá laločnatá čepel je to, co na ní nejvíce obdivujeme. Monster je celkem asi 50 druhů, ale u nás je nejčastěji pěstovanou právě Monstera deliciosa – monstera skvostná.

ccccFoto: westelm.com

I palmy budou v našem interiéru potřebovat ke svému dobrému vývoji velkorysý prostor a dostatek světla. Některé z palem jsou schopné zvládat teploty pouhých 5°C, avšak většina z nich vyžaduje teplý a vlhký vzduch. V domácích podmínkách se u nás daří palmám datlovým, Washingtoniím, žumarám a arekám. Cykasy, které jsou palmám podobné (na obr. vzadu vlevo) mají ale odlišné pěstební nároky a hlavně vysokou pořizovací cenu.

xxxFoto: foliageindoorplanthire.com.au

Howea balmoreana a Howea forsteriana jsou rovněž velmi vděčnými velkými pokojovkami. Jsou oblíbené hned z několika důvodů – snadno se pěstují a jsou velmi dekorativní. Pro výraznější efekt se sesazuje několik rostlin dohromady. Než palmy vložíme do dekorativního obalu, uděláme dobře, když je přesadíme z plastového květináče do hliněného. V zimě se často stává, že palmu přelijeme. Hliněná nádoba je schopna část zálivky nasát do porézního materiálu, zatímco plastový obal žádnou vodu nepohltí.

yyyyFoto: whatsaralikes.blogspot.com

Zapomínat bychom neměli ani na juky. V každém bytě vyniknou jako okouzlující solitéry. Jednoduchá nádoba jejich krásu jen podpoří. Při pěstování se nedopusťte časté chyby, kterou je přelití rostliny a také nedostatek světla v průběhu zimy. Efektní obal v podobě samozavlažovacího květináče s ukazatelem hladiny vody vám bude dobrým pomocníkem při pěstování juky i dalších velkých pokojových rostlin.

ppppFoto: houstoninteriorplants.com

Lopatkovec neboli Spathyphylum je vděčnou pokojovou rostlinou, která odolává i nástrahám pěstitelů začátečníků. Snese přelití i přísušek a obvykle se jako nevětší napáchané škody na rostlině projeví jen pár zažloutlých listů. Poměrně často lopatkovce i kvetou, ale pěstitelé tyto rostliny obdivují spíše pro krásu jejich listů a vytrvalost v růstu, nikoli pro zajímavost květů.

ooooFoto: officescapesdirect.com

Zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia) je příkladem moderní rostliny těšící se v současných interiérech velké oblibě. Pokud si zvyknete zalévat jej jednou týdně, bude vám vděčný. Naprosté sucho nesnese, ale bohatá zálivka ho může i zahubit. Mírně zastíněná místa mu nevadí, ale v zimě ho přisuňte raději blíže ke světlu. Nechtíc odlomený list nevyhazujte, posaďte ho na substrát a nechejte vyrůst kořínky, můžete si tak vypěstovat další rostliny.

uuuuFoto: abonneefleur.nl

Medillinna magnifica. Nelichotivé české pojmenování tupoušek pyšný patří této okouzlující mohutné pokojové rostlině exotického původu. Ve vašem interiéru rozšíří řadu velkých pokojových rostlin o jednu, jejíž květy jsou stejně úchvatné jako listy a celá rostlina díky nim dostává další rozměr. Tato rostlina nejen, že pozornost vzbuzuje, ale také ji od vás bude potřebovat. Jakmile nasadí květní poupata, je třeba ji přemístit do teplejších prostor. Od března do srpna ji každý týden přihnojujte. Přes zimu bude potřebovat teplotu okolního prostředí okolo 15°C.

Text: Zuzana Bohdalová