Najímání řemeslníků je tak trochu věda

Od řemeslníků se očekává dobře odvedená práce ve stanoveném termínu a za dohodnutou částku. Bohužel se velmi často stává, že utratíme mnohem více peněz, než jsme plánovali, a to za práci, která neodpovídá námi očekávané kvalitě. Jak docílit opaku, to je námětem dnešního článku.

Dbejte na kvalifikaci řemeslníků

Při najímání řemeslníků platí několik základních pravidel, která se vyplatí dodržovat. Především je třeba trvat na tom, aby měl řemeslník kvalifikaci. Mnohdy pouhé zapálení pro věc nestačí, hlavně v případě elektrikářů a instalatérů. Kvalifikaci by vám měl řemeslník doložit certifikovaným oprávněním k provádění dané činnosti. Zvláště u činností, které s sebou nesou zvýšené riziko úrazu elektrickým proudem, se nevyplatí ani na chvíli riskovat.

A co záruka na služby?

Zatímco u průmyslového zboží je záruka běžně na dva roky, u staveb na klíč je záruka tříletá.  Jde-li pouze o údržbu nebo úpravy, je záruční lhůta kratší, ale ne kratší 18 měsíců. Jestliže si na stavební úpravy v domě či bytě najmete nějakého šikovného všeuměla, nebo námezdní pracovní sílu ze zahraničí, velmi těžko budete takovou osobu nutit, aby vám provedla opravy v případě nekvalitně odvedené práce. Vybírejte tedy raději z řad řemeslníků s živnostenským listem nebo ze seznamu renomovaných firem například v místních Žlutých stránkách.

Vsaďte na materiál, s nímž je řemeslník zvyklý pracovat

Každý profesionál má rád práci s ověřeným nářadím i materiálem, nejlépe s tím, s nímž je sám zvyklý pracovat. Poptejte se ho tedy na nákup materiálu prostřednictvím jeho dodavatele. Může vám poskytnout slevu na nákup a navíc, budete mít jistotu, že vše proběhne bez potíží. Materiál, se kterým není řemeslník zvyklý pracovat, může práci zbytečně zdržovat. Bude nutné studovat, jak s ním zacházet anebo pročítat návody k použití.

Jak vyzrát na hodinovou sazbu

Buďte předvídaví a dobře plánujte. Nedopusťte, aby řemeslník na vás doma čekal, než odklidíte nábytek, uděláte přístup k místu oprav anebo instalací. Ještě před jeho příchodem vše připravte. A chcete-li ušetřit na jeho budoucí návštěvě, nechejte jej opravit i další potřebná problematická místa, nebudete mu muset v budoucnu platit znovu za cestu, zvládne to při jednom. Pro práci řemeslníka zajistěte také potřebné osvětlení a dostatečný prostor pro práci, a to v dostatečném předstihu. Závěrečný úklid po řemeslnících provádějte sami. Ušetříte peníze za jejich hodinovou sazbu. A ruku na srdce, vždyť on stejně neuklidí nikdy podle vašich představ.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

252 total views, 1 views today