Na co myslet při výběru oken

Jak si vybrat nová okna, aby spolehlivě fungovala a zlepšila kvalitu bydlení? Především si rozmyslete, co od nich očekáváte.

Sami nejlépe víte, co by měla nová okna „umět“

Jako první vás napadne asi úspora tepla. Ano, stále je to hlavní důvod výměny oken. Úspory řešíte, i když potřebujete okna do novostavby. Jsou ale i jiné důležité vlastnosti. Volbu nových oken musíte přizpůsobit místu, kde mají okna sloužit. Musíte počítat nejenom s povětrností, ale i venkovním hlukem, bezpečností vašich dětí, ochranou před vloupáním atd.

Neomezujte svou volbu jen úsporou tepla. Dopřejte si i nový komfort bydlení, protože jedině taková investice se opravdu vyplatí.

Pokud vyřešíte s novými okny i venkovní a vnitřní stínění, ochranu před hmyzem a parapety, ušetříte peníze, čas i nervy a vše bude krásně vypadat a fungovat.

vekra-plastova-okna

Jak na úsporu tepla

Výměna starých oken se projeví na nákladech na vytápění. V závislosti na stavu a typu starých oken je úspora v průměru 15 až 25%. Platí to bez ohledu na materiál. Lepší vlastnosti mají okna s trojsklem, ale není vždy nutné volit dražší trojsklo. U oken orientovaných na jižní stranu, v prostředí které není vystaveno náročným povětrnostním podmínkám, bude dobře sloužit i dvojsklo.

Tepelně izolační vlastnosti oken vedle zasklení závisí na stavební hloubce profilu, platí to pro všechny materiály. U plastových oken je v případě náročnějšího prostředí je vhodné volit profily s třetím středovým těsněním.

Pokud potřebujete okna pro pasivní dům, musíte sáhnout po nejúspornějších profilech a zasklení trojsklem. Okna musí odpovídat požadavkům technické normy.

TIP: kvalitní plastová okna z tradiční české výroby najdete tady

Ochrana před hlukem

Pamatujte, že trojsklo vás před venkovním hlukem neochrání o nic lépe než dvojsklo. Je třeba volit speciální zasklení. Velmi vhodná je konzultace s odborníkem, který vám vysvětlí, jaký útlum hluku můžete očekávat. Protihluková skla jsou testována především na útlum běžného městského ruchu, zejména z dopravy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ochrana před vloupáním

Okna dostupná z chodníku se vyplatí zajistit před zloději. Bezpečnost oken je vždy komplexní a zahrnuje bezpečnostní sklo, speciální bezpečnostní prvky kování a kličky. Jen jeden prvek nestačí. Pokud potřebujete ochranu řešit i z hlediska pojištění je dobré situaci konzultovat a poradit se s odborníky.

Elektromagnetické prvky ochrany oken a dveří lze integrovat přímo do kování. Myslete na to již při pořízení oken, můžete si ušetřit i dodatečné bourání stěn.

Ochrana dětí

Pokud máte malé děti a hrozí například vypadnutí z vyššího patra domu, myslete i na jejich bezpečí. Běžné jsou dětské pojistky, které brání malým dětem okno otevřít. Někdy je ale jistější volit zamykací kličku. Pokud schováte klíček, budete mít jistotu, že ani malý montér ze zamčeného okna nevypadne.

vekra-drevena-okna

Nezapomeňte na stínění a doplňky

Vyřešit stínění spolu s okny se vyplatí. Zvolíte si design i barevnost podle toho, co se k oknům a interiéru hodí a zajistíte si, že případná dodatečná montáž vám nová okna nezničí. Zvláště důležité je to v případě, že budete uvažovat o venkovním stínění umístěném pod omítku. Dodatečné bourání z venkovní i vnitřní strany domu není nic příjemného.

monolu.cz